Capital.ba

Medicinska elektronika tužila UniCredit banku

26.02.2019. / 8:00

BANJALUKA – Banjalučka Medicinska elektronika u stečaju tužila je UniCredit banku za 2,8 miliona maraka s ciljem da značajno umanji potraživanje koje ta banka ima kao razlučni povjerilac.

UniCredit banka je prvoupisani razlučni povjerilac i nakon prodaje objekata Medicinske elektronike treba da bude namirena u 100 odstotnom iznosu, odnosno sa 3,1 milion KM, koliko iznose njena potraživanja.

To je portalu CAPITAL potvrdio i stečajni upravnik Medicinske elektronike Lazo Tomić u tekstu „Kraj stečaja Medicinske elektronike – profitirali banke i Mile radišić“.

„Ukupno priznata potraživanja razlučnih povjerilca su 8.436.377 KM, a raspoloživa sredstva za isplatu razlučnim povjeriocima su 4.866.055 KM“, rekao je Tomić ranije i pojasnio da se taj novac raspoređuje tako da 100 odsto bude namirena UniCredit banka čije je potraživanje 3,1 milion KM, a ostatak ide Razvojnoj banci, Addiko banci i Poreskoj upravi RS.

Tomić za portal CAPITAL pojašnjava da je UniCredit u sudskom postupku dobila status razlučnog povjerioca, na šta je Medicinska elektronika odgovorila kontratužbom.

„Prijavili su 3,1 milion KM potraživanja, ali mi smo imali kontratužbu da su na tuđoj stvari ostvarili dobit i sa kamatom potražujemo 2,8 milion KM, bilo je pripremno ročište prije nekoliko dana, sad zavisi od suda kada će postupak biti nastavljen“, rekao je Tomić.

U UniCredit banci Banjaluka kažu za CAPITAL da u cijelosti osporavaju navode iz tužbenog zahtjeva Medicinske elektronike.

“Predmetni spor je baziran na Ugovoru o regulisanju međusobnih odnosa između Banke, Medicinske elektronike i “Pošta Srpske”, koji je zaključen 2003. godine, a po kojem Banka nije ostvarila nikakvu korist, i ta činjenica je poznata i stečajnom upravniku. Za očekivati je da postupajući sud u toku godine u cjelosti odbije tužbeni zahtjev”, istakli su u UniCredit banci.

Takođe, dodali su, isplata sredstava iz stečajnog postupka ne može ni na koji način biti uslovljena ishodom predmetnog spora, budući da je UniCredit banka na sve tri sudske instance potvrdila svoje razlučno pravo, koje joj je inicijalno bilo osporeno.

U međuvremenu je trebalo da bude održana glavna dioba, ali ista nije zakazana zbog žalbe „AB Venture Capital LTD“ Kipar, o čemu je CAPITAL takođe pisao.

„Kao povjerioci, kojima je potpuno nezakonito osporeno razlučno pravo, a koji smo i dalje upisani kao nosioci založnog prava u zemljišnim knjigama, izjavljujemo prigovor na glavnu diobu iz razloga što nisu ispunjeni uslovi za isplatu novca razlučnim povjeriocima“, navedeno je u prigovoru „Venture“.

„Čekamo drugostepenu odluku suda o prigovoru i čim bude, biće zakazana dioba“, kazao je Tomić.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!