Capital.ba

Majstorski fušeraj uvijek na štetu kupaca

15.05.2012. / 7:40

BEOGRAD, U Srbiji ne postoji domaćinstvo, koje se nije “opeklo” sa majstorima. Ni kupci stanova, u većini slučajeva, ne mogu da se pohvale da su za uloženi novac dobili i obećani kvalitet.

Ali, isto važi i za državu i lokalne samouprave, koje izvođači radova na izgradnji javnih objekata vrlo lako “preveslaju”. Na kraju, ceh uvijek plaćaju kupci ili korisnici. Nažalost, nekada i glavom.
Štete od zemljotresa, požari, koje izazivaju neispravne instalacije, svakako su posljednja opomena državi da konačno pooštri kontrole i primora sve u nizu, od projektanata, preko izvođača i dobavljača do nadzora, da poštuju propise. Razne su varijante da se izvrda zakon. Nekada se to radi i uz “zeleno svjetlo” investitora. Jer, mnogima su cilj profit ili provizije.
– Investitor projektantu, koga sam izabere, povjerava zadatak – kaže Goran Rodić, sekretar Udruženja za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije. – Bez obzira na to da li je javni ili stambeni objekat, moraju da se poštuju propisi i standardi, koje takva zdanja zahtjevaju. Projektanti ne smiju u projektu da naglase isporučioce građevinskog materijala, opreme ili potencijalnog izvođača radova. Međutim, dešava se da kroz tehnički opis i kroz specifične normative, koje predvide, projektanti praktično favorizuju pojedina preduzeća. Jer, i te kako ima primjera da se postavljaju u projektu takvi uslovi da se unaprijed zna koja će firma dobiti posao, pošto jedina proizvodi, na primjer, takvu vrstu materijala.
Dešava se, navodi Rodić, da i država i lokalne samouprave biraju izvođače, koji nemaju kvalitetne reference, koje angažuju radnu snagu na crno, daju ponude sa niskom cijenom, što odmah otvara sumnju da se ugrađuju materijali kupljeni na crnom tržištu i da ne odgovaraju kvalitetu i standardima, koji su propisani.
– Takvim firmama često i nadzor gleda “kroz prste” ili je i nadzor, koji je obavezan, nekvalitetan, pa je to još jedna karika u lancu gdje je korupcija i te kako moguća – ističe sagovornik. – Prema našim saznanjima oko 40 odsto građevinskog materijala, kao i radne snage je sa crnog tržišta. Strašno je što se ti materijali ugrađuju i na projektima, koje finansiraju država i lokalne samouprave. Zakon o pomoći građevinskoj industriji je donijet da bi se sačuvao građevinski sektor, odnosno firme, koje uredno plaćaju poreze i doprinose, imaju kvalitetne reference, kadar i daju kvalitetne proizvode. Međutim, takve firme su dobile veoma malo posla.
Predračun i aneksi
Posao na izgradnji ugovara se na bazi projekta i opisa radova, koje investitor dostavi izvođaču. U tom opisu postoji predračun. Ako je projekat dobar, takav predračun posle izvedenih radova može da “odstupa” od plus-minus deset odsto u finansijskom dijelu i tri odsto na izvedene količine materijala. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Majstorski fušeraj uvijek na štetu kupaca

    1. Yunie

      veruj nam da statistika to zatisa i pokazuje. ovaj txt je mesecima u top10 najcitanijih. verovatno na netu nema bas puno mesta gde se mogu naci informacije o slobodanu. pa iako je bio zaboravljen, mi smo se eto potrudili da ispravimo gresku :)