Capital.ba

Korona oborila prodaju oružja i vojne opreme

12.03.2021. / 14:19

SARAJEVO – Pandemija virusa korona uticala je na smanjenje trgovanja oružjem i vojnom opremom u BiH, a broj izdatih rješenja kojim se odobrava kretanje te vrste robe pao je tokom 2020. godine za skoro 10 odsto.

oružje

Ilustracija (Foto: Pixabay)

Nadležne institucije u BiH lani su zaprimile i izdale 617 Rješenja kojim se odobrava kretanje oružja i vojne opreme, što je pad u odnosu na 2019. godinu kada je izdato 661 rješenje.

Iz Ministarstva bezbjednosti BiH su navelo da se od navedenog broja izdatih rješenja u prošloj godini, za izvoz odnosi 429, a za uvoz 188.

„Ukoliko se analiziraju podaci, evidentan je trend smanjenja izdatih odobrenja i to za  9,33 odsto za 2020. godinu u odnosu na 2019. godinu. Smanjenje broja podnešenih zahtjeva je direktno povezano sa epidemiološkom situacijom vezano za COVID-19“, naveli su u Ministarstvu bezbjednosti BiH.

Najviše podnesenih zahtjeva za izdavanje odobrenja u 2020. godini odnosi se na četiri privredna subjekta i to: „UNIS GINEX“ iz Goražda (156 zahtjeva), „IGMAN“ iz Konjica (82 zahtjeva), „POBJEDA TECHNOLOGY“ iz Goražda (96 zahtjeva) i  „KM TRADE“ iz Visokog (38 zahtjeva).

Došlo je i do pada kretanja oružja i vojne opreme između entiteta, kantona i Brčko distrikta i tokom 2020.godine izdato je 310 prethodnih saglasnosti na te vrste Rješenja, dok je godinu ranije taj broj iznosio 353.

„Evidentan je trend smanjenja izdatih prethodnih saglasnosti od 12,18 odsto za 2020. godinu u odnosu na 2019. godinu“, naveli su u Ministarstvu.

Vanredna kontrola rute kretanja oružja naložena samo jednom

Što se tiče kretanja oružja i vojne opreme u BiH su tokom prošle godine posebne mjere sigurnosti naložene 261 put. Od tog broja 229 mjera se odnosilo na pratnju pripadnika policije i 23 mjere na obaveznu tehničku ili pratnju stručnog lica osposobljenog za rukovanje naoružanjem, te devet mjera neprekidnog trajanja prevoza bez zaustavljanja.

Pored redovnog nadzora i kontrola o kojima se obavještavaju firme, ministar bezbjednosti može da ovlasti policijsku agenciju na određenom dijelu rute kretanja oružja i vojne opreme da izvrši vanredni nadzor.

Tokom 2020. godine izvršen je jedan vanredni nadzor, a u Ministarstvu ističu da je „ovaj umanjeni broj nadzora direktna posljedica pandemije uzrokovane virusom COVID-19“.

Inače u 2019. godini izvršeno je 14 vanrednih nadzora i kontrola rute kretanja oružja i vojne opreme.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!