Capital.ba

Kinezi grade HE „Dabar“ vrijedan 430 miliona KM

27.04.2019. / 9:00

BANJALUKA – Nakon osam godina najavljivane gradnje hidroelektrane (HE) „Dabar“ u junu će konačno biti potpisan ugovor za ovu investiciju od 430 miliona KM, i to sa Kinezima, potvrđeno je za portal CAPITAL u „Elektroprivredi Republike Srpske“ (ERS).

HE Dabar

Podsjećamo, preduzeće „Hidroelektrana Dabar” raspisalo je u januaru ove godine javni poziv za finansiranje i izgradnju svih objekata HE ukupne vrijednosti oko 430 miliona KM. Rok za prijem ponuda bio je 1. mart 2019. godine.

Međutim od 19 zainteresovanih svjetskih kompanija za gradnju HE „Dabar“, nakon raspisivanja tendera, predstavnici svega tri kineske i jedne slovenačke kompanije došli su da obiđu lokacije u Hercegovini na kojima treba da se grade objekti pomenute HE.

Počela trka za gradnju HE “Dabar” vrijednu 430 miliona KM

Samo četiri, od 19 svjetskih firmi, zainteresovane za HE „Dabar“

U igri za posao su bile kineske kompanije „China Gezhouba Group Co. LTD“, „China International Water & Electric Corp. Serbia branch“ i „Sinohydro corporation Limited“. Posao gradnje objekata HE „Dabar“ htjela i firma „Riko“ iz Slovenije.

Međutim, prvu fazu takmičarskog postupka prošle su dvije kineske kompanije koje su prošle sedmice odabrane za drugu fazu takmičenja koja će biti završena u idućih mjesec dana.

Vršilac dužnosti direktora „Elektroprivrede Republike Srpske“ Luka Petrović rekao je za CAPITAL je prva faza sprovođenja tendera završena prethodne sedmice.

„Imaju dva kvalifikovana izvođača i sada im je dat rok za dostavljanje komercijalnih ponuda. Dvije kineske kompanije idu u drugi krug takmičenja i očekujem da u junu potpišemo ugovor“, istakao je Petrović.

Kandidat kojem bude dodijeljen ugovor biće obavezan da kompletira projektnu dokumentaciju, isporuči opremu, izgradi objekte sa opremom i pusti elektranu u rad. Moraće da obezbijedi finansijska sredstva, odnosno 85 odsto ili više od cijene Ugovora za izgradnju i puštanje elektrane u rad, te da obezbijedi novac za završetak izgradnje započetih objekata i radova kroz odobravanje povoljnog novčanog kredita, uz povrat kredita u novcu ili električnoj energiji.

Kako je precizirano u javnom pozivu, “HE Dabar” će nakon preuzimanja objekata započeti otplatu kredita u periodu ne manjem od 15 godina. Period izgradnje objekata do puštanja elektrane u rad smatra se grejs periodom.

Kako je planirano, izgradnja svih objekata HE “Dabar” trebalo bi da bude završena za četiri godine.

Gradnja HE “Dabar” najavljuje se od 2011.

Preduzeće „HE Dabar“ u vlasništvu je „HE na Trebišnjici“. Osnovano je 2011. godine, od kada se najavljuje gradnja objekata hidroelektrane.

Kako je navođeno u medijima, pripremni radovi su završeni. Izgrađeni su pristupni putevi do budućih objekata, dalekovod za napajanje gradilišta električnom energijom i sistem za vodosnabdijevanje. Urađen je i glavni projekat za sve objekte, studija izvodljivosti i ekonomske opravdanosti.

„Integral Inženjering“ iz Laktaša je 2016. godine sa ponudom od 131 milion KM pobijedio na tenderu za izgradnju tunela za HE „Dabar“.

„HE Dabar“ platiće i firmi „AF-Consult Ltd“ iz Skoplja 2,2 miliona KM za konsultantske usluge prilikom izrade ugovora potrebnih za realizaciju pomenutog projekta.

EU zabrinuta zbog prisustva Kineza na Balkanu

Investicija u HE „Dabar“ neće biti prva koju Kinezi realizuju u BiH.

Kinezi će graditi Blok 7 termoelektrane Tuzla. Parlament FBiH dao je saglasnost za kreditno zaduženje “Elektroprivrede BiH” kod izvozno-uvozne banke Kine za projekt izgradnje Bloka 7 TE Tuzla.

S druge strane, iz Energetske zajednice su apelovali da bi garancija FBiH za kredit u ovom slučaju sadržavala elemente nedozvoljene državne pomoći, a iz evropskih krugova su naznačili da je ugalj sve nepoželjniji energent.

Komesar EU zadužen za pridruživanje Uniji Johanes Han rekao je da je zabrinut što neke balkanske zemlje mnogo pozajmljuju od Kine da plate infrastrukturu i da time povećavaju opasnost od dugoročne štete po svoje krhke privrede.

Han je ranije, u razgovoru za Fajnanšel tajms, rekao da bi EU bila partner koji je više fer.

„Kina nikad ne vodi računa o tome kako i da li je zemlja sposobna da plati svoje zajmove. I ako ne mogu da plate postoji određen pritisak da se stvari prebace u njihovo vlasništvo“, kazao je Han.

 CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Kinezi grade HE „Dabar“ vrijedan 430 miliona KM

    1. Petrarka

      Nasi, do koscane srzi korumpirani i kriminalizovani politicari, kod zakljucivanja ovakvih poslova, misle samo kako da se ugrade i u startu uzmu svoj dio. Kad bi objavljivali sadrzaj ugovora, vidjelo bi se da su to totalno nepovoljni ugovori po drzavu. Drugim rijecima, stetni ugovori koji predstavljaju krivicno djelo i za koje je zaprijecena visoka zatvorska kazna. Da li politicari koji zakljucuju stetne ugovore po drzavu ikada biti procesuirani, veliko je pitanje. Jer i oni koji dodju poslije aktuelnih politicara, bice korumpirani politicari. Vrana vrani oci ne vadi. Dobro rece ovaj naprijed. Integral samo za tunel uze cetvrtinu vrijednosti ukupne investicije. Pametnom dosta.

    2. Ekonmista

      Kinezi su gori kolonizatori od Engleza. Jedan period sam poslovno saradjivao sa njima (a radio sam i za njemačku i američku kompaniju, a trenutno zaposlen u belgijskoj), ljudi se prema nama odnose kao prema najgorem ološu, takvo mišljenje o nama nije imao ni Hitler.
      A i prema javno dostupnim podacima njihove investicije po nas su pogubnije nego one koje dolaze sa zapada.
      Pametnom dosta. Ako se ne pouzdamo u sebe, brzo cemo nestati. Ako je potrebno vlast treba mijenjati svakih pola godine, vajda neko počne raditi za svoj narod.
      Neka evropljani i kinezi grade svoje kuće, a neka puste i nas da gradimo svoju kako znamo i umijemo.

    3. Putnik Namjernik

      Stankovic & CO (zna se ko) samo za tunel uzeli 131 milion, a Kinezi za sve ostalo (visestruko vrijednije) 430 km. Sad je jasno koliko je tu bilo ugradjivanja. Pitam se ko se tu sve ugradio.