Capital.ba

Japan za sada ne planira da pristupi AIIB banci

01.04.2015. / 7:50

japan1TOKIO, Japan ne planira da u ovom trenutku pristupi Azijskoj banci za infrastrukturne investicije (AIIB), izjavio je portparol vlade u Tokiju, Jošihide Suga, budući da ističe rok za dostavljanje prijava za članstvo toj banci, čije je osnivanje pokrenula Kina.

“U ovom trenutku, Japan neće pristupiti AIIB, jer nije dobio jasno objašnjenje od Kine”, izjavio je Suga, aludirajući na pitanje koje je japanska vlada postavila Kini, a tiče se načina upravljanja tom regionalnom finansijskom institucijom, prenosi američka agencija Asošiejted pres (AP).

Suga nije rekao da se Japan nikada neće priključiti toj banci, a japanski ministar finansija, Taro Aso, nedavno je izjavio da postoji mogućnost za ulazak njegove zemlje u AIIB, ali je kasnije promijenio mišljenje.

Suga je negirao i da Japan traži dodatno vrijeme kako bi odlučio o ovom pitanju.

“Želimo da osiguramo jasnu vladavinu, kao i da nijedan drugi kreditor ne bude oštećen”, rekao je on.

Japanski premijer Šinzo Abe takođe smatra da nema potrebe za brzim uključivanjem u AIIB, kao i da Sjedinjenje Amerčke Države znaju da je Japan pouzdan, čime je jasno stao na stranu svog moćnog američkog saveznika.

SAD su, inače, mnogo ranije izrazile zabrinutost zbog planova Pekinga da osnuje AIIB, ocjenjujući da bi ta institucija mogla da postane ozbiljan konkurent Svjetskoj banci i Azijskoj razvojnoj banci, koje podržavaju Vašington i Tokio.

Još 2013, kada je Kina objelodanila namjeru o osnivanju banke, SAD su počele da ubjeđuju svoje saveznike da bojkotuju novu instituciju. Amerikanci tvrde da će nova banka po svoj prilici imati blaže standarde za odobravanje kredita u odnosu na Svjetsku banku.

Ideja o osnivanju AIIB je kineska, a prvi memorandum o tom projektu su u oktobru prošle godine potpisale zemlje od regionalnog giganta Indije, preko malih i siromašnih zemalja kao što je Laos, do bogatih koje uključujući Singapur i Katar.

Prijavu za članstvo u AIIB podnio je Egipat, a to isto je najavio čak i Tajvan, sa kojim, kako podsjeća AFP, Kina ima spor oko suvereniteta i zbog toga već dugo blokira njegovo članstvo u brojnim međunarodnim organizacijama.

Tokom minulog vikenda želju da pristupe AIIB izrazile su Rusija, Brazil, Holandija, Danska, Gruzija, Turska, Švedska i Južna Koreja.

Ranije su to učinile Australija, Britanija, Francuska, Njemačka i Italija, uprkos skepsi oko AIIB koja vlada u Vašingtonu i Tokiju.

Osnivački kapital banke biće 100 milijardi dolara, a početni akcionarski kapital 50 milijardi dolara. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!