Capital.ba

Izvoz povećan za 7,7 odsto, a uvoz za 12,8 odsto za devet mjeseci

31.10.2018. / 14:51

BEOGRAD, Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije porasla je za 10,5 odsto u periodu januar-septembar 2018. godine u odnosu na isti prošlogodišnji period na 28,06 milijardi evra, objavio je danas Republički zavod za statistiku.

Izvoz je u posmatranih devet mjeseci zabilježio rast od 7,7 procenata, i iznosio je 12,12 milijardi evra, dok je uvoz robe imao vrijednost od 15,94 milijarde, što je povećanje od 12,8 procenata.

Deficit u robnoj razmjeni u posmatranom periodu iznosi 3,81 milijardu evra i veći je za 32,5 odsto nego u istom periodu 2017. godine. Uvoz robe je pokriven izvozom sa 76 procenata, što je manje u odnosu na isti lanjski period kada je iznosio 79,6 posto.

Iz Srbije, najviše robe, u vrijednosti od 1,53 milijarde evra je izvezeno u Italiju, a zatim slijedi NJemačka sa 1,43 milijardi evra i BiH sa 972 miliona evra.

U Srbiju je najviše robe uvezeno iz NJemačke, vrijednosti 2,16 milijardi evra, iz Italije 1,81 milijardi evra i Kine 1,57 milijardi evra.

Posmatrano pojedinačno po zemljama, Srbija je najveći suficit u razmjeni ostvarila sa zemljama iz okruženja, i to sa BiH, Crnom Gorom i Makedonijom.

U BiH se iz Srbije izvoze najviše gasna ulja i kukuruz, a uvozi se koks i polukoks od kamenog uglja i žica od gvožđa i čelika, dok se u Crnu Goru najviše izvoze lijekovi i rude olova i koncentrati, a uvozi se najviše aluminijum.

U Makedoniju se iz Srbije najviše izvoze toplovaljane trake u koturovima i električna energija, a uvoze se najviše lijekovi za maloprodaju i valjani proizvodi, prevučeni plastikom.

Srbija je ostvarila suficit i sa Rumunijom, Bugarskom, Slovačkom, Hrvatskom, Italijom, Velikom Britanijom, Švedskom i Slovenijom.

Najveći deficit Srbija ima u trgovini sa Kinom i NJemačkom.

Srbija ima deficit i sa Ruskom Federacijom, zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa, Turskom, Irakom, Mađarskom, Poljskom, Belgijom, Ukrajinom, zbog uvoz rude gvožđa i koncentrata, Austrijom, SAD i Francuskom. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!