Capital.ba

Izvjestan dalji gubitak radnih mjesta i nezaposlenost u svijetu

30.04.2020. / 15:30

SARAJEVO  – Međunarodna organizacija rada predviđa da će usljed pandemije virusa korona u drugom kvartalu ove godine svijet izgubiti 195 miliona radnih mjesta, a gubitak radnih mjesta i nezaposlenost izvjesni su i u narednom periodu, saopšteno je iz Savjeta za regionalnu saradnju.

U saopštenju je navedeno da su krizom najpogođeniji uslužni sektor, odnosno turističke agencije i tur-operatori, te proizvodni sektor.

Iz Savjeta procjenjuju da je oko 1,25 milijardi radnika koji rade u ovim sektorima širom svijeta u naročito teškom položaju, ali da preduzeća koja se bave proizvodnjom i dalje imaju neke šanse da uhvate i ubrzaju korak kada ponovo počnu sa radom, te ukazuju da upravo ovi sektori na zapadnom Balkanu čine važan udio u bruto društvenom proizvodu /BDP/ i zaposlenosti.

“Zvanični podaci za mart i dio aprila 2020. godine u regionu vjerovatno još nisu uspjeli snimiti cjelokupni uticaj krize koja je u jeku. Međutim, ovi podaci ukazuju na ogroman korak unazad, od čak nekoliko godina, čime se poništava sav napredak u borbi regiona protiv nezaposlenosti”, naglasili su u Savjetu.

U saopštenju je navedeno da sve ekonomije bilježe slab, ali siguran rast broja nezaposlenih, čak i u okolnostima kada javni zavodi, odnosno službe za zapošljavanje ili rade od kuće ili fizički ne primaju klijente zbog mjera socijalnog distanciranja.

Iz Savjeta naglašavaju da, iako još nema preciznih podataka da bi se stvorila slika o gubicima radnih mjesta, trendovi koji pokazuju brojke koje se brzo mijenjaju ukazuju na krizu velikih razmjera, koja će, vjerovatno, biti poznata tek kada se pandemija završi i kada se počne vraćati normalno stanje.

“Nezaposlenost je bila jedna od najvećih briga 60 odsto građana u našem regionu čak i kada je dostizala istorijski niske nivoe 2019. godine i u prosjeku iznosila oko 16 odsto. Biće naročito teško nositi se sa ovim dodatnim rastom nezaposlenosti, uz sve pomenute hronične bolesti nezaposlenosti. Radnici koji rade na crno biće na najvećem udaru, jer neće imati pristup socijalnoj zaštiti”, upozoravaju u Savjetu.

Vlade su, kako je navedeno, shvatile prijetnju i već su počele da, kao odgovor na nju, uvode mjere za ublažavanje uticaja pandemije na ekonomiju i radna mjesta.

Vlasti u regionu su uspostavile programe očuvanja radnih mjesta kao što su subvencije za plate u narednim mjesecima, određene aktivne fiskalne politike, poreske olakšice, odgađanje plaćanja doprinosa za socijalnu zaštitu i slično.

“U ovom smo svi zajedno i iznalaženje najboljeg rješenja za ublažavanje krize je u svačijem interesu – vlasti, poslodavaca, zaposlenih i svih drugih građana koji ne pripadaju navedenim grupama, Ako udružimo snage i radimo zajedno, ako intenziviramo socijalni dijalog i imamo malo strpljenja, tolerancije i razumijevanja jedni za druge, 1. maj 2021. godine mogli bismo dočekati sa mnogo više optimizma”, poručeno je iz Savjeta za regionalnu saradnju. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!