Capital.ba

Istražiti i procijeniti posljedice prilagođavanja SSP-a

13.07.2016. / 16:38

SARAJEVO, Njemači savezni ministar poljoprivrede i prehrane Kristijan Šmit rekao je da je sa predstavnicima vlasti na svim nivoima u BiH dogovorio da neka međunarodna organizacija, najvjerovatnije Svjetska banka, procijeni posljedice prilagođavanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/BiH i EU i daljeg razvoja BiH u vezi sa njenim evropskim integracijama.kristijan_smit-300x200

Šmit je danas na konferenciji za novinare u Sarajevu, koju je održao sa šefom Delegacije EU i specijalnim predstavnikom EU u BiH Larsom-Gunarom Vigemarkom, istakao da u toj procjeni moraju da budu istražene finansijske i strateške posljedice prilagođavanja SSP-a.

“Ovaj neutralni osnov biće temelj na osnovu kojeg će Njemačka i EU sa pojedinačnim programima i koracima, zajedno sa predstavnicima vlasti u BiH, razgovarati o tome gdje treba ciljano djelovati, jer je u našem interesu da ta sredstva i podrška stigne do onih kojima je potrebna”, naglasio je Šmit.

Prema njegovim riječima, vremenski okvir za to je nekoliko mjesecu u okviru kojih mora biti razjašnjena situacija.

“Idem kući sa velikim očekivanjem da ćemo, ako sva obećanja budu ispunjena, već u ponedjeljak u Briselu moći izvijestiti da su u Sarajevu potpisani neki dogovori. Nakon toga će odgovorni za to osloboditi novac i mi ćemo pružati tehničku pomoć kroz pojedinačne projekte”, naglasio je Šmit i dodao da sporazumi moraju biti potpisani jer je to osnovna pretpostavka kako bi moglo da se ide dalje.

Napominjući da je želja da to bude oranizovano na način da taj novac zaista i dođe do poljoprivrednika, Šmit je poručio da to nije neka vrsta budžetske pomoći, nego da je riječ o pripremi poljoprivrede, o poboljšanju struktura i konkurentnosti, a time i jačanju poljoprivrednog sektora.

“Ponudićemo i neke prateće mjere ukoliko budu potrebne, ali fokus nije na budžetskoj pomoći nego onima kojima je to potrebno”, poručio je Šmit.

On je rekao da se susreo i sa poljoprivrednicima jer smatra da je veoma važno da oni sami dobiju prave informacije i da od njih sazna kakva je stvarna situacija na terenu.

Šmit je naveo da je već izvijestio njemačkog kancelara Angelu Merkel o današnjim razgovorima i da je ona još jednom naglasila spremnost Njemačke da pruži podršku BiH na putu ka EU.

“Želimo se angažovati i bilateralno i ponudili smo se da pružimo odgovarajuću tehničku podršku, obuke da razvijamo programe itd”, istakao je Šmit.

Vigemark je rekao da je nesumnjivo i nesporno da je poljoprivredi u BiH potrebna pomoć i podrška, a da je trenutno veoma važno napraviti dalje iskorake u vezi sa adaptacijom SSP-a, ali i usaglašavanjem zajedničke strategije u oblasti poljoprivrede.

“Trenutno je nedostupno i ne koristi se stotine miliona evra zbog izostanka adaptacije SSP-a. Čim bude uspostavljena adaptacija uspostavićemo autonomne trgovinske mjere, pored toga što ćemo da razmotrimo cijeli niz mjera i aktivnosti za unapređenje konkurentnosti privrede i poljoprivrede BiH”, istakao je Vigemark i dodao da je za sve to potreban i mehanizam koordinacije.

On je naveo da je razgovarano je o različitim načinima na koje EU može da pomogne rast cjelokupne privrede BiH, ali prvenstveno poljoprivrede.

“Brinemo i za poljoprivredu i za poljoprivrednike u BiH i želimo da podržimo poljoprivredu BiH, a ne da je na bilo koji način uništavamo”, naglasio je Vigemark. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!