Ignorisanje zakona ugrožava tržište kapitala
19.06.2009. / 8:13
SARAJEVO, Vlasti Federacije BiH ne samo da ne podržavaju razvoj tržišta kapitala, već ostaju nijeme i na ponašanja suprotna usvojenim zakonskim odredbama, rečeno je na jučerašnjem sastaku predstavnika Sarajevske berze i brokerskih kuća u Sarajevu.
Na sastanku je razmatrano stanje na tržištu kapitala FBiH i način prevladavanja krize. Konstatovano je da pored negativnog uticaja globalne ekonomske krize postoje i lokalni faktori koji otežavaju situaciju na tržištu kapitala Federacije BiH.
Kao primjeri, između ostalih, navedeni su neprovođenje odredaba o obaveznoj preregistraciji društava sograničenom odgovornošću u dionička društva, nerealizacija odluka o prodaji manjinskih paketa u državnom vlasništvu putem berze, te nedonošenje odluka o emisiji obveznica po osnovu stare devizne štednje i duga za ratnu štetu.
Osim toga, istaknuto je, budžetski deficit je pokriven kratkoročnim zaduživanjem kod komercijalnih banaka, a ne emitovanjem obveznica kako je uobičajena praksa i kako su to uradile zemlje regiona Slovenija i Hrvatska.
Na sastanku je pokrenuta inicijativa da u saradnji sa drugim institucijama tržišta kapitala budu uspostavljena tehnička rješenja koja će omogućiti veću efektivnost trgovanja na Sarajevskoj berzi.Nezavisne novine
Tagovi: vazno
Povezane vijesti
Komentari
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]