Capital.ba

IEA povisila procjenu prosječne cijene nafte na 79$ za 2022.

17.11.2021. / 9:00

LONDON – Međunarodna agencija za energetiku (IEA) podigla je prognoziranu cijenu nafte Brent za 2022. godinu na prosječnih 79,40 dolara za barel, uz napomenu da bi cijena ovog tipa nafte, koja je u oktobru dostigla trogodišnji maksimum, mogla da bude niža ako se poveća globalna proizvodnja “crnog zlata”.

cijene nafte

Foto: Depositphotos

Prosječna cijena Brenta za ovu godini procjenjena je na 71,50 dolara po barelu, dodaje se u izvještaju ove agencije, koja rijetko daje procjene o cijenama nafte, prenosi Rojters.

U prošlomjesečnom izveštaju, IEA je predviđala prosječnu cijenu Brenta za 2022. godinu na 76,80 dolara po barelu, a za tekuću godinu na 70,40 dolara.

Inače, prosječna godišnja cijena nafte je poslednji put bila iznad 80 dolara 2014.

IEA, sa sjedištem u Parizu, smatra da bi povećanje isporuka u narednom periodu većim dijelom trebalo do dođe iz Sjedinjenih Država.

Uprkos šteti od uragana koji je krajem avgusta pogodio glavni naftaški proizvodni i izvozni centar SAD-a, obalu Meksičkog zaliva, američka proizvodnja je, kako se objašnjava, prošlog mjeseca učestvovala s jednom polovinom u povećanju globalne proizvodnje nafte.

U mjesečnom izveštaju IEA se, ipak, konstatuje da se američka proizvodnja nafte, i pored porasta, neće vratiti na nivoe prije pandemije do kraja sljedeće godine, pri čemu će iduće godine imati 60-procentni udio u ukupnim isporukama iz zemalja izvan grupe OPEK+.

Zalihe nafte u industrijskim skladištima u zemljama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) pale su u septembru za 51 milion barela na najniži nivo od 2015. godine, i bile su za 250 miliona barela ispod petogodišnjeg prosjeka. Preliminarni podaci o oktobarskih zalihama nagovještavaju blagi porast.

Globalna potražnja za naftom jača zbog naglog rasta potrošnje benzina i oporavka međunarodnih putovanja, budući da sve više zemalja ponovo otvara granice“, dodaje IEA. Upozorava, međutim, da bi povećanje broja slučajeva korona virusa u Evropi, slabija industrijska aktivnost i visoke cijene nafte mogli da utiču na osipanje potražnje.

IEA je zadržala projekcije rasta potražnje za naftom na 5,5 miliona barela dnevno za 2021. godinu i na 3,4 miliona barela dnevno za 2022.    Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!