Capital.ba

Hud: Problem su dugovi

15.11.2011. / 15:49

BEOGRAD, Fiskalna konsolidacija je ključno pitanje za Srbiju i druge zemlje zapadnog Balkana, ocijenio je ekonomista Svjetske banke Ronald Hud na predstavljanju “Redovnog ekonomskog izveštaja za jugoistočnu Evropu” Svjetske banke.

“Visoki spoljni i rastući javni dug Srbije su ranjiva mjesta za prelivanje krize iz Evrope i zato je važno da se poštuju pravila fiskalne odgovornosti”, rekao je Hud.

U izvještaju se navodi da dublja integracija sa EU, i pored ekonomske krize u evrozoni, ostaje najbolja perspektiva za privredni rast zemalja jugoistočne Evrope.

Hud, koji je vodeći ekonomista Svjetske banke u sektoru za smanjenje siromaštva i ekonomsko upravljanje za region Evrope i Azije, rekao je da su prognozirane projekcije rasta u regionu za naredne dvije godine oko 2,5 odsto i dodao da bi, ukoliko se kriza pogorša, ekonomski rast u zemljama regiona mogao da bude i niži.

On je dodao da će se efekti daljeg globalnog usporavanja privrede i produžetak neizvjesnosti oko krize u evrozoni preliti na privrede zemalja regiona kroz trgovinu i finasije, koje uključuju i priliv direktnih stranih investicije, kreditiranje i priliv doznaka.

Prema njegovim riječima, trgovina sa EU je ključni pokretač izvoza i ukupnog ekonomskog rasta u zemljama regiona i predstavlja između 30 odsto i 50 odsto njihovog bruto domaćeg proizvoda /BDP/.

Hud je naveo da je u 2010. godini 58,2 odsto ukupnog izvoza šest zemalja jugoistočne Evrope išlo je ka EU, najvećim dijelom u Italiju i Njemačku, a investitori iz EU predstavljaju najveći ukupni izvor direktnih stranih investicija u region, sa neto prilivom većim od dva odsto bruto domaćeg proizvoda.

Izvještaj je obuhvatio Srbiju, BiH, Crnu Goru, Makedoniju, Albaniju i Kosovo.

Svjetska banka prognozira da će ove i iduće godine Srbija ostvariti dvoprocentni privredni rast.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!