Capital.ba

HSBC: Ubrzani rast trgovine u svijetu

05.06.2015. / 19:12

Izvoz-uvoz-1LONDON, Trgovina robom u svijetu će do 2017. ubrzano rasti, u prosjeku osam odsto godišnje u odnosu na prosječanih 1,5 odsto između 2012. i 2014, zahvaljujući razvijenim zemljama kao i povećanju broja trgovinskih ugovora.

Međunarodna trgovina, koja je usporila rast u protekle dvije godine, prema predviđanjma britanske banke Ho, izborSBC, trebalo bi da zabilježi ubrzani rast.

Veći obim razmjene robe biće omogućen zdravijom ekonomijom razvijenih zemalja kao i država u usponu i rastom broja sporazuma o slobodnoj trgovini koja će olakšati posebno razmjenu jug-jug.

“Kratkoročno, sve snažnija američka ekonomija koja ima podršku u krugovima koji se zalaže za probražaj privrede u Evropi i Japanu, trebalo bi da stvori značajne prekogranične mogućnosti za preduzeća”, prokomentarisao je Andrju Vajld, komercijalni direktor francuske filijale HSBC.

Valjd kao još jedan bitan elemenat razvoja trgovine u narednom periodu vidi demokrafsku evoluciju u razvijenim zemljama.

Ove godine, trgovinska razmjena je podstaknuta slabim evrom i solidnim ekonomskim oporavkom u evro zoni.

Pozitivan impuls dolazi prije svega iz dobrih perspektiva u Velikoj Britaniji, rasta konkuretnosti njemačkih izvoznika i očekivanim boljitkom u Francuskoj, navodi se u izvještaju HSBC-a.

Dinamizam svjetske trgovine dolaziće prije svega iz zemalja u razvoju, prvenstveno azijskih.

Indija i Vijetnam trebalo bi da postanu najveći izvoznici, njihov prosječan godišnji rast izvoza prelaziće deset odsto, a slijediće ih Kina i Turska.

Indija koja je trenutna na 14. mjestu u svijetu po količini izvezene robe ima potencijala da postane peti najveći izvoznik u svijetu, uprkos brojnim strukturnim reformama.

U izvještaju britanske banke se navodi nekoliko faktora rizika za svjetsku trgovinu.

Najveću opasnost predstavlja restrukturiranje svjetskih trgovinskih lanaca kao i tendencija za premiještanje aktivnosti koje su nekada bile smještene u inostranstvu.

Slab napredak u pogledu liberalizacije razmjene nasuprot tendenciji koja je zabilježena u periodu prije izbijanja finasijske krize 2008-2009. je takođe jedan od faktora rizika. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!