Capital.ba

Hamović zaradio 76 miliona KM, a državne TE u milionskim gubicima

24.05.2019. / 15:26

BANJALUKA – Dok većinski državne termoelektrane grcaju u milionskim gubicima, „EFT – Rudnik i Termoelektrana Stanari“, u vlasništvu srpskog biznismena Vuka Hamovića, samo je prošle godine napravio dobit od 39,9 miliona KM, saznaje portal CAPITAL.

EFT RiTE Stanari

Termoelektrana „Stanari“ lani je samo nastavila pozitivne pokazatelje iz 2017. godine, koja je ujedno bila i prva godina njenog punog komercijalnog rada. Tada je dobit „EFT RiTE Stanari“ iznosila 36 miliona KM.

Ukupni prihodi EFT lani su iznosili 196,4 miliona KM i povećani su 5,6 miliona u odnosu na godinu ranije. Lani su povećali i broj radnika i to sa 813 na 855.

Za razliku od jedine privatne termoelektrane u Srpskoj, dvije TE u državnom vlasništvu, koje su mnogo starije, bilježe daleko lošije rezultate.

TE „Gacko“ je prošlu godinu završila u plusu od 1,9 miliona KM, ali su ogromni gubici koji su napravljeni ranijih godina i dalje su prisutni, tako da je akumulirani gubitak preduzeća na kraju 2018. iznosio 13,8 miliona KM. Termoelektrana „Ugljevik“ lani je imala gubitak od 3,2 miliona KM. Ove dvije termoelektrane zapošljavaju čak 3.950 radnika.

Dobrim poslovnim rezultatima TE „Stanari“ vjerovatno su doprinijele i odluke Vlade RS koja je u više navrata izlazila u susret zahtjevima te kompanije.

Posljednju takvu odluku Vlada RS je donijela početkom ove godine kada je Hamoviću produžila koncesiju za izgradnju i korišćenje termoelektrane (TE) “Stanari”, kao i za eksploataciju uglja i vode. Njegovoj firmi EFT odobreno je da na potencijalima Srpske ubire profit do maja 2055. godine.

Prije toga, 2016. godine, ministar industrije energetike i rudarstva RS Petar Đokić je izmijenio Pravilnik o visini koncesione naknade i bankarskim garancijama u oblasti elektroenergetike, energenata, rudarstva i geologije u RS kojima je pojedinim koncesionarima omogućio besplatnu eksploataciju uglja, dok je naknadu za korišćenje prirodnih resursa za proizvodnju struje drastično smanjio, o čemu smo pisali u tekstu Đokić se u ime RS odrekao 100 miliona KM u korist EFT-a.

CAPITAL: M. Čigoja

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Hamović zaradio 76 miliona KM, a državne TE u milionskim gubicima

    1. Pinka Pinka

      Ko godinama ima apsolutni monopol na prodaju struje proizvedene u RS javnim preduzecima. Ko od te prodaje, znatno ispod trzisne cijene, uzima pinku.

    2. Garincha

      Udbasi i debeovci, koji su se transformisali u klasicnu mafiju “Cosa Nostra”, vladaju RS i postavlju politicare. Zemlja je opljackana a prirodni resursi poklonjeni bivsim DeBeovcima tj. mafiji. Nasi politicari i sami su postali dio tog miljea.

    3. Zanat

      Mafija na mafiji,samo iskoristavanje. I jos gore ce bit jer ova vlast u sahu drzi sve ovce u drzavi. Da se u bosni prodaju samo porsche + lux mercedes, fiat + golf2 sve je jasno

    4. Mami

      Kako prolazi dr mr Đokić je li on u plusu.

    5. Dejan

      Da su sveli broj radnika na optimalan broj, ukinuli nepotrebne izlete, proslave, reprezentacije itd, pa taj dio dohotka investirali u modernizaciju, mogli su do sad dostići tehnoloski nivo TE Stanari, kakve bi to ustede bile, ali kako bi dobili sve ove izbore poslednju deceniju i po.

    6. Direkt

      Ogroman dio prihoda kod mnogih javnih preduzeca, pa i kod javnih preduzeca ovog tipa, ode na plate radnika, kojih je u tim preduzecima cak nekoliko puta vise nego sto je potrebno, da bi ta preduzeca bila profitabilna kao i TE Stanari. Ovo ce kad-tad doci na naplatu, kad se sistem urusi sam od sebe, usljed prekomjernog broja kadrova u javnoj administraciji i javnom sektoru, koji ugrozavaju privredu tj. realni sektor, koji ocigledno ne moze da podrzi i izdrzi toliki javni aparat i tolike poreze. Zapravo, najveci krivac za ovo i ovakvo stanje je MMF, koji kreditira i samim tim podrzava propast, koja, sa ovakvim brojem zaposlenih u javnom sektoru, samo je pitanje dana kada ce vulkan da proradi.