Capital.ba

Granična policija BiH pokrenula istragu o pomagačima Mile Radišića

23.12.2015. / 13:25

– Otkrivamo: Zašto je Radišić požurio sa priznanjem prijetnje smrću
– Kako Uprava KPZ pomaže Radišiću da što prije izađe iz zatvora

BANJALUKA – Granična policija BiH pokrenula je istragu da li je neko od službenika Granične policije pomogao Miletu Radišiću vlasniku firme „Grand trade“ da iz Srbije uđe u BiH i prijavi se na izdržavanje trogodišnje zatvorske kazne.granicna policija mile radisic

Nakon što se na izdržavanje kazne javilo navedeno lice za koje su postojala saznanja da je prethodno boravio u na teritoriji Republike Srbije, preduzete su potrebne radnje kako bi bilo utvrđeno da li je istom, prilikom ulaska u BiH pružena pomoć bilo kojeg policijskog službenika Granične policije BiH, odnosno da li je bilo koji policijski službenik navedenom prilikom počinio povredu službene dužnosti“, navodi se u odgovoru direktora Granične policije Zorana Galić na poslaničko pitanje Aleksandre Pandurević.

Granična policija je pokrenula istragu nakon što je uvidom u službenu evidenciju u periodu od 10. do 18. novembra ustanovljeno da Mile Radišić nije evidentiran prilikom prelaska državne granice.

Iako navedenom prilikom još nisu prikupljeni podaci ili dokazi koji bi mogli biti osnov za pokretanje internog postupka protiv bilo kojeg policijskog službenika, obavještavamo vas da će interni postupak ipak biti pokrenuti ukoliko navedeni podaci ili dokazi budu naknadno prikupljeni“, navodi Galić.IMG_2215

On podsjeća da u skladu sa evropskim standardima Granična policija nije dužna da obavlja detaljne granične provjere nad matičnim državljanima koji prelazi granicu, zbog čega je moguće da je nad Radišićem obavljena samo osnovna granična provjera prilikom čega se ne vrši provjere u potražnim evidencijama i bazama podataka, te ne vrši evidentiranje lica u službenim evidencijama.

Zašto je Radišić priznao prijetnju smrću

Radišić koji je bio u devetomjesečnom bjekstvu u Srbiji, se 18. novembra javio se na izdržavanje kazne zatvora u KPZ Tunjice.

Poslije samo dva dana Radišić se pod pratnom sudske policije pojavio u banjalučkom sudu i priznao da je prijetio smrću Siniši Vukeliću tada novinaru ATV, a danas uredniku portala CAPITAL koji otkrio aferu sa manipulacijom akcijama Medinske elektronike.

Radišić je osuđen da plati novčanu kaznu u Budžet RS od 1.000 KM, te troškove suđenja u iznosu od 200 KM.

Uprava KPZ Tunjice pomaže Radišiću da izađe iz zatvora

Zašto je Radišić iznenada požurio da prizna prijetnju koju je prethodno na saslušanjima u policiji i Tužilaštvu RS oštro negirao?

Prema pouzdanim izvorima CAPITAL-a razlog je u tome što lice protiv kojeg se vodi krivični postupak ne može koristiti zatvorske pogodnosti.

Bez obzira što je bio u višemjesečnom bjekstvu, Radišić se dobrovoljno predao, odnosno nije ga privela sudska policija i to je po zakonu dovoljno da može koristiti sve zatvorske pogodnosti. Bilo je potrebno još samo dostaviti uvjerenje od suda da se protiv njega ne vodi postupak, zbog čega je i požurio sa priznanjem za prijetnju smrću.

Te pogodnosti su između ostalog i rad za neku firmu koja ima potpisan ugovor sa zatvorskom ustanovom. Rad se obavlja tako što osuđeni od 07.00 do 19.00 časova provodi na „poslu“, a u zatvoru samo prespava.

Prema izvoru CAPITAL Radišić je samo poslije 11 dana od ulaska u zatvor prešao iz Prijemnog odjeljena u paviljon KPZ Tunjice, iako je uobičajeno da u prijemnom odjeljenju provede minimalno 25 do 30 dana.

Sledeći dan po dolasku u paviljon otišao je da radi u vanjski magacin KPZ Tunjice koji jeste u krugu zatvora, ali izvan zatvorskog zida.

Uprava KPZ Tunjice je očito vrlo blagonaklona prema njemu, jer se ova pogodnost dobija tek nakon višemjesečnog boravka u zatvoru, primjerenog ponašanja i zalaganja unutar zida. No, ovaj korak je Radišiću vrlo važan, jer je on poslednji uslov da bi mogao krenuti na posao izvan zatvora. Naime, rada u vanjskom magacinu je potreban da bi se dobila pozitivna ocjena bezbjednosne provjere prilikom odobravanja da bude zaposlen izvan zatvora.

Radišiću se izlazi u susret i na druge način. On bi već trebao da je premješten na treći sprat KPZ gdje se nalazi nove luksuzne ćelije, iako se u njih ulazi tek nakon 6-9 mjeseci provedenih u zatvoru i nakon što se dobije klasifikaciona grupa A1 ili A2. Za Radišića je prethodno ispražnjena ćelija broj 5 na trećem spratu iz koje su premješteni zatvorenici koji su u njoj bili godinama.

Radišić se već javno hvali da će narednih sedmica izaći iz zatvora jer je „radna obaveza“ dogovorena sa jednom banjalučkom firmom. Jedino mu planove može pokvariti istraga Granične policije BiH i eventualno pokretanje krivične prijave za ilegalan prelazak državne granice.

Radišić je pravosnažno osuđen na tri godine zatvora zbog širenja lažnih informacija i manipulacije cijenama akcija “Medicinske elektronike”, čime je budžet RS oštećen za više od 1,1 milion maraka. Presudom je poništen i ugovor o kupoprodaji 2,8 miliona akcija „Medicinske elektornike” između Radišića i Investiciono-razvojne banke RS, koje su “vraćene” u vlasništvo Srpske. Budući da je ostao bez akcija Radišić je nedavno zatražio od IRB-a RS da mu vrati 183.000 KM, koje je prilikom preuzimanja akcija uplatio na račun Akcijskog fonda i Fonda za restituciju RS.

CAPITAL: Siniša Vukelić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!