Capital.ba

Gdje Kinezi kupuju luksuznu robu?

24.12.2012. / 6:40

PEKING, Kinezi su najveći potrošači lukusuzne robe na svijetu ispred Amerikanaca, sa udjelom od 25 odsto u ukupnoj svjetskoj potrošnji luksuznih proizvoda.

Kinezi su u 2012. kupili lukuznu robu u vrijednosti od 53 milijardi evra, dok je tržište ove vrste robe ostvarilo ukupan prihod u ovoj godini od 212 milijardi evra.
Oni su dvije trećine lukuzne robe ili 63 odsto u 2012. kupili izvan kontinetalnog dijela domovine, pored ostalog i na Tajvanu i u Hongkongu i Makaou, a taj procenat i dalje raste, navodi agencija “Ben i Kompani”.
Taj procenat je u 2009. iznosio 56 odsto, u 2010. je brojka povećana na 59 odsto, a u 2011. na 60 odsto. Istovremeno, u kontinentalnom dijelu Narodne Republike Kine potrošnja luksuzne robe ove godine porasla je za samo sedam odsto.

Ovakav trend se dijelom može objasniti prije svega rastom broja turista iz NR Kine širom svijeta. Tako je Francusku 2009. posjetilo 600.000 državljana NR Kine, a 2011. čak 1,1 milion.

“Ne treba zaboraviti da su razlog kupovine kineskih građana u inostranstvu i dodatno oporezivanje luksuznih proizvoda u Kini gdje su skuplji za 30 do 40 odsto. Kinezi zbog toga čekaju da odu i Evropu i kupuju po nižim cijenama luksuznu robu”, objasnio je direktor “Ben i Kompani” Žoel de Montgolfije.

Na tržištu Kine 2012. prodata je luksuzna roba u vrijednosti od 23 milijardi evra, što je daleko ispod 59 milijardi evra ostvarenih na prostoru Sjedinjenih Američkih Država.
Potrošnja luksuzne robe u Japanu ove godine iznosila je 19,7 milijardi evra, Italiji 18,2 milijardi, Francuskoj 15,1 milijardi.

“Ukus kineskih kupca postaju sve istančaniji, tako da 65 potrošača lukuzne robe iz Pekinga i Šangaja pokazuje tendenciju kupovine proizvoda sa manje istaknutim oznakama robnih marki”, istakla je direktorka De Mongolfije.

Kineskinje sve više traže kozmeticke proizvode, dok njihovi sunarodnici poklazuju najveću sklonost prema satovima, prenijeli su kanadski elektronski mediji.

Prosječan ukupan domaći proizvbod (BDP) po glavi stanovnika u NR Kini je u 2011. dostigao 5.432 dolara, daleko više u odnosu na 1.135 SAD dolara iz 2002.

Istraživanje firme Boston konsalting grup (BCG) je nedavno pokazalo da će u NR Kini 20 odsto stanovnika do 2020. biti dovoljno imućni da bi mogli biti nazvani “bogatima”.

Do 2020, potrošnja “bogatih” u NR Kini biće gotovo jednaka ukupnoj potrošnji Japana u datoj godini, 128 odsto veća u odnosu na njemačku i tri puta veća u odnosu na južnokorejsku potrošnju, navela je BCG. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!