Capital.ba

Funkcionerima i dalje debele plate

01.03.2016. / 12:12

vladaBANJALUKA, Iako ju je Narodna skupština Republike Srpske zaključcima obavezala, Vlada RS još nije izradila zakon kojim bi se uveo red u plate funkcionera koje imenuje NS RS, a koje, prema posljednjim dostupnim podacima, iznose i do 5.000 KM.

Naime, na prijedlog Administrativne komisije Narodne skupštine RS, poslanici NS RS krajem oktobra usvojili su zaključak i zadužili Vladu RS da u roku od 90 dana predloži zakonska rješenja koja će transparentno regulisati oblast naknada i drugih primanja svih funkcionera koje imenuje NS RS, osim onih koji naknade i druga primanja ostvaruju iz budžeta BiH.

Ovaj zaključak uslijedio je nakon što se Administrativna komisija upoznala s “bezobrazno” visokim platama pojedinih direktora agencija i komisija u RS, a zanimljivo je da su i poslanici na ovu informaciju zbog raznih opstrukcija čekali gotovo šest mjeseci.

“Sutra ću na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske pitati šta je s tim zaključkom. Rok je prošao i nije normalno da se zaključci NS RS ne sprovode, ali to je nažalost poprilično uobičajna praksa”, rekla je juče Spomenka Stevanović, predsjednica Administrativne komisije Narodne skupštine RS, koja je praktično i inicirala cijelu priču u vezi s primanjima pojedinih funkcionera.

Kada će i da li će uopšte biti sproveden zaključak Narodne skupštine RS “Nezavisne” nisu uspjele saznati, jer Vlada RS na pitanja postavljena 8. februrara još nije odgovorila.

“Ne znam zbog čega Vlada RS nije sprovela taj zaključak, ali ne sumnjam da hoće. To pitanje plata mora biti riješeno na cjelovit način”, rekao je Luka Petrović, generalni sekretar SNSD-a i poslanik ove stranke u NS RS.

Najplaćeniji funkcioneri

Što se tiče samih plata funkcionera koje imenuje NS RS, najplaćeniji su ubjedljivo Duško Šnjegota, glavni revizor RS, koji mjesečno kao osnovnu platu prima 4.900 KM plus regres za godišnji od 2.450 KM, topli obrok itd.

Samo malo manjom platom može se pohvaliti i Slavica Injac, direktorica Agencije za bankarstvo RS, koja mjesečno inkasira 4.445 KM, a na to treba dodati regres za godišnji odmor od 1.500 KM, zatim zimnicu 700 KM itd.

I ostali funkcioneri, kao što su direktor Agencije za osiguranje, predsjednik Regulatorne komisije za energetiku, zatim predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti takođe su među plaćenijim u RS i njihova osnovna plata kreće se od 3.500 do preko 4.500 KM.

Ono što je zanimljivo jeste da ovi pojedinci imaju veća primanja od, recimo, predsjednika Narodne skupštine RS, predsjednika Republike Srpske i premijera Republike Srpske, što je za mnoge, bilo da se radi o vlasti ili opoziciji, nedopustivo.

“Ne znam ko je očekivao da Vlada RS to uradi i smanji plate svojoj stranačkoj mašini. Njihov posao i posao njihovih koalicionih partnera nije da demotivišu svoje funkcionere i aktiviste, već naprotiv, da ih kroz finansiranje takvo kakvo jeste dodatno motivišu”, rekao je Nade Planinčević, poslanik SDS-a u NS RS dodajući da je po pitanju smanjenja plata funkcionerima koje imenuje NS RS bio koncenzus svih političakih partija, ali da je očigledno da je samo opozicija bila iskrena.

Na sjednici na kojoj je usvojen zaključak NS RS nije prošao amandman koji je podnio poslanik SNSD-a, a to je da se plata predsjednicima komisija i direktorima agencija ograniči na maksimalno tri prosječne plate u RS, što bi u ovom slučaju iznosilo tek nešto manje od 2.500 KM. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!