Capital.ba

Firme iz Srpske plaćaju članarinu, a na sajtu STK BiH nema ćirilice

27.09.2021. / 10:42

BANJALUKA, SARAJEVO – Privrednici iz Srpske traže da na sajtu Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH, kojoj plaćaju članarinu, bude zastupljeno i ćirilično pismo, odnosno srpski jezik, što sada nije slučaj.

foto: Velibor Tripić/ Nezavisne novine

Sajt ima svoju bh. i englesku verziju, a ćirilicu je moguće naći tek na jednom mjestu na naslovnoj stranici – u lijevom gornjem uglu, gdje je dvojezično napisano “Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine” na latinici, odnosno “Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine” na ćirilici.

Dejan Mijić, direktor banjalučkog “Autoprevoza” i predsjednik Udruženja za međunarodni prevoz putnika BiH pri STK BiH, smatra da je ovakva praksa neprihvatljiva, jer, prema njegovim mišljenju, na sajtu Komore podjednako treba da budu zastupljeni jezici svih naroda u BiH, kao i oba pisma.

“Smatram da je potrebno zadržati ravnopravnost. Nema razloga da takva jedna ozbiljna institucija, koja predstavlja sve privrednike u BiH, ne koristi sva tri službena jezika”, naveo je u izjavi za “Nezavisne novine” Mijić te dodao da sve firme koje su registrovane u BiH na osnovu svog prometa plaćaju članarinu STK.

Predrag Zorić, generalni direktor kompanije “Kolektor CCL” Laktaši, a koji je i član Skupštine STK BiH, ističe da je u pitanju zajednički organ koji treba da sva tri jezika tretira isto.

“Apsolutno je jasan stav. Kada imamo potpunu ravnopravnost jezika na čitavoj teritoriji BiH, ne vidim zašto to ne bi bio slučaj u instituciji koja predstavlja sva tri naroda odnosno oba entiteta”, rekao je Zorić za “Nezavisne novine”. On smatra da srpski narod ima pravo da se i njihov jezik odnosno pismo nađu na sajtu STK te dodaje da nema osjećaj da neko iz STK BiH teži tome da ovaj sajt nema ćirilicu.

“To već neko vrijeme tako egzistira, ali se može promijeniti. To, međutim, nije najveći problem. Postoji možda niz drugih stvari koje bih ja predložio”, rekao je Zorić.

S druge strane, iz STK BiH napominju da su oni samostalna, nepolitička, nevladina, neprofitna asocijacija privrede, koja ima svoje izvorno članstvo i svoje izvore finansiranja.  Ističu da Komora nije institucija vlasti na nivou BiH, u smislu Zakona o institucijama vlasti, kao i da se na nju ne odnosi, kako su u svom odgovoru naveli, Naputak o izradi i održavanju službenih internet stranica institucija BiH. Pritom dodaju da im je zakonom ostavljena apsolutna samostalnost u radu,  jer sve svoje aktivnosti finansiraju samostalno. Dodaju da radnici STK BiH nisu državni službenici te da je osnovna svrha njenog postojanja zastupanje interesa privrednih subjekata.

“Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora BiH svakako poštuje i u svakodnevnoj komunikaciji kroz sve službene komunikacijske kanale koristi službene jezike i pisma naroda u BiH. Svakako da ćemo i dalje poštovati sve navedeno, u skladu s interesima naših članica, te nastojati uspostaviti i ćiriličnu verziju veb-stranice Komore”, tvrde iz STK BiH u izjavi za “Nezavisne novine”.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!