Capital.ba

Federacija BiH podiže namjensku proizvodnju

10.09.2007. / 16:58

SARAJEVO, Premijer Federacije BiH /FBiH/ Nedžad Branković rekao je danas na sastanku sa direktorima svih preduzeća namjenske industrije u FBiH da će Vlada u pripremi budžeta za narednu godinu podržati razvoj namjenske industrije.

On je istakao da je potrebno da se namjenska industrija oporavi i organizuje na način koji će je na svjetskom tržištu učiniti sposobnijom i konkurentnijom, te da su programski ciljevi Vlade FBiH vezani za razvoj i povećanje izvoza u ovoj oblasti – saopšteno je iz Biroa Vlade FBiH za informisanje.

Branković i federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vahid Hećo su sa direktorima preduzeća namjenske industrije u FBiH razgovarali o podršci ovoj grani radi njenog daljeg razvoja i izvoza proizvoda na svjetsko tržište, pod povoljnijim uslovima.

Na sastanku je dogovoreno da ova preduzeća zajedno sa federalnim Ministarstvom energije, rudarstva i industrije i Direkcijom za namjensku industriju sačine program daljeg razvoja, u kojem će biti neophodno pronaći rješenja za objedinjavanje određenih segmenata proizvodnje, zajednički nastup i marketing.

“Neophodno je da se i segmenti ove industrije organizaciono povežu, te da im se osigura finansijski servis. Investicijska banka FBiH, koja treba da preraste u razvojnu, može biti partner koji će uz Vladu omogućiti povoljniju finansijsku podršku ovoj industriji”, rekao je Branković.

Direktor Investicione banke FBiH Ramiz Džaferović istakao je mogućnosti otvaranja kreditne linije kao podrške za pripremu i izvoz proizvoda namjenske industrije.

Predstavnici preduzeća namjenske industrije “Zrak”, “Igman”, “Binas”, Unis Ginedž”, “Pretis”, “BNT”, TRZ “Hadžići” i “Vitezit” na sastanku su istakli da su problemi loša privatizacija, razrušenost pogona, zastarjela tehnologija, nedostatak obrtnih sredstava i neizvršene obaveze prema radnicima.

Sve to otežava rad ove industrijske grane koja je uglavnom, i danas okrenuta izvozu, a koju ne prati finansijska podrška banaka i države, bez čega se ne mogu ni ugovarati veliki izvozni poslovi.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!