Capital.ba

Evropske banke prednjačile u smanjenju obima prekograničnog kreditiranja

12.04.2015. / 12:12

bankePARIZ, Od izbijanja finansijske krize u 2008. godini, međunarodne banke su smanjile prekogranično kreditiranje, ali su njihove lokalne filijale ispunile nastalu rupu.
To je pozitivan znak veće finansijske stabilnosti, saopštio je Međunarodni monetarni fond (MMF).
Od 2008. godine, evropske banke su, prema najnovijem izvještaju MMF-a, prednjačile u smanjenju obima prekograničnog kreditiranja, ali su ih sada djelimično zamjenile azijske banke, prenosi agencija Frans pres.
Međutim, u matičnim zemljama, globalne banke odobravaju više kredita od svojih podružnica, što je, kako ocjenjuje MMF, vjerovatno dobro za države koje su izložene velikim oscilacijama u kretanju kapitala tokom perioda izbijanja krize.

“Prekogranično kreditiranje je naročito kolebljiva forma prekograničnog kretanja kapitala”, izjavio je šef Odjeljenja MMF-a za kapitalna tržišta, Gaston Gelos.

U okviru studije iz najnovijeg izvještaja MMF-a o globalnoj finansijskoj stabilnosti, govori se o tome kako se ekonomska kriza može pogoršati, putem velikih zaokreta u kreditorskoj politici globalnih banaka.

U slučaju izbijanja nacionalne krize, domaće banke će znatno smanjiti kreditiranje, čime će ograničiti ekonomsku aktivnost. Isto se događa i sa kreditima van zemlje, navodi MMF.

Međutim, filijale neke strane banke u toj državi će lakše posegnuti u svoj kreditni portfolio, preuzimajući tako veću ulogu u pružanju podsticaja privredi te države.

MMF smatra da su naročito banke u Evropi smanjile krediranje kako bi ojačale svoj osnovni kapital i zadovoljile strože propise regulatora. Međutim, udio njihovog globalnog bizniza sa kreditima iz inostranih filijala je porastao.

U izvještaju se, takođe, navodi i da su evropske banke, naročito francuske i španske, lideri u vođenju podružnica u drugim zemljama, dok su japanske banke isto tako uključene u prekogranično kreditiranje. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!