Capital.ba

Evro premašio 114 dinara

22.05.2012. / 8:15

BEOGRAD, Rast evra više nema nikakvog limita, a očekivanja da će se zaustaviti u vrijeme izbora se nisu ostvarila.

 

Naprotiv, i dalje dobija na snazi i sve više gazi dinar. Devizni kurs ne pomjera više samo manjak deviza na tržištu, već i promjene na političkoj sceni. Izbor Tomislava Nikolića za novog predsjednika Srbije uticao je, kako su rekli bankari, na to da domaća preduzeća u ponedjeljak intenzivno kupuju evre, tako da je već tokom prepodneva prelazio 114 dinara. Strane kompanije nisu pokazivale veće interesovanje.

U utorak će zvanični srednji kurs iznositi 114,1dinara ili za 70 para više nego u ponedjeljak, a Narodna banka Srbije je intervenisala sa 40 miliona evra. Inače, centralna banka je do sada prodala 878,5 miliona evra na deviznom tržištu, a prema procjenama Međunarodnog monetarnog fonda, za ovu godinu iz deviznih rezervi možemo da utrošimo oko milijardu evra, ali ako se ukaže potreba, limit može da se promijeni. I analitičari i centralna banka se slažu da intervencije na deviznom tržištu pomažu samo ukoliko se nastave pregovori sa MMF.
– NBS će prodavati devize dok to ima smisla, odnosno sve dok se ne pokrenu razgovori sa MMF, a ukoliko do toga ne dođe, prestaćemo – rečeno je “Novostima” nezvanično u centralnoj banci. – Naravno, ne razmišljamo o ovom drugom scenariju, jer će se aranžman sa ovom međunarodnom institucijom sigurno nastaviti kada se formira nova vlada. “Odmrzavanje” bi dalo pozitivan signal investitorima za ulaganje, a samim tim bi i devizni kurs mogao da se stabilizuje i možda krene u suprotnom pravcu.
Prema riječima Đorđa Đukića, profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu, aranžman sa MMF sada mora da bude obavezujući. Loše je što može da se nastavi ležernost u upravljanju finansijama, odnosno da se i dalje širi “kancer finansijske nediscipline”. S druge strane, kako kaže ovaj profesor, da bi investitori kupovali vrijednosne hartije i tako se stvorilo više deviza na tržištu, očekuju veću kamatu. To bi značilo da NBS mora da poveća svoju referentnu kamatu, što privredu vodi u propast.
– Ušli smo u jedan krug, iz koga je teško izaći – smatra Đukić. – NBS interveniše tako što se zadužuje i donekle amortizuje kretanje kursa. Teško je očekivati veći priliv kapitala iz inostranstva, jer je i evrozona u recesiji. S druge strane, naš izvoz nije organizovan, već stihijski, proizvodnja je takva da možemo da izvezemo malo robe koja je tražena u inostranstvu, a to znači i manje deviza. Sve to ukazuje da će dinar nastaviti da slabi.

Investitori čekaju
– Devizni kurs je odraz stanja na međubankarskom deviznom tržištu – kaže ekonomista Đorđe Đukić. – Oči investitora su uprte u Narodnu banku Srbiju, da li će intervenisati. S druge strane, oni traže sigurnost za svoja ulaganja, a kod nas se raznim uredbama poništavaju propisi koji su važili kada su ulagači došli. Takođe, rokovi za naplatu se ne poštuju. Sve to ih tjera da odlaze u zemlje koje su uređenije. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!