Capital.ba

Evro oslabio nakon tri sedmice rasta

22.02.2015. / 12:57

evro-kovaniceLONDON, Na svjetskim valutnim tržištima evro je prošle sedmice blago oslabio prema dolaru, nakon tri sedmice rasta, jer su ulagači bili oprezni zbog grčkih dužničkih problema, ali i špekulacija o mogućem odgažanju povećanja kamata u SAD-u.

Kurs evra oslabio je prošle sedmice prema dolaru 0,1 odsto, na 1,1380 dolara. U odnosu na jen, cijena evra porasla je, 0,1 odsto, na 135,45 jena.
I dolar je ojačao prema jenu, za 0,2 odsto, na 119 jena.
Kursevi najznačajnijih svjetskih valuta kretali su se u uskim rasponima, dok se čekao rasplet grčke dužničke drame.
Kada su vijesti o pregovorima između Grčke i njezinih partnera u evrozoni bile obećavajuće, cijena evra je rasla, dok je pod pritiskom bila kada se Atena suočavala s preprekama.
U petak su konačno ministri finansija evrozone na vanrednom sastanku postigli sporazum o produženju programa finansijske pomoći Grčkoj za još četiri mjeseca.
Prema tom sporazumu, Grčka bi do ponedjeljka trebala evrogrupi podnijeti popis svih mjera koje planira preduzeti do kraja programa finansijske pomoći.
Nakon te vijesti kurs evra skočio je iznad 1,14 dolara, jer taj dogovor otklanja opasnost da se Grčka narednog mjeseca, nakon isteka dosadašnjeg programa međunarodne finansijske pomoći, nađe pred bankrotom, bez dovoljno sredstava za isplatu svih dospjelih dužničkih obveza.
Međutim, uzlet evropske valute kratko je trajao, jer nema baš previše razloga za to, s obzirom da će u martu Evropska centralna banka dodatno olabaviti monetarnu politiku.
Jačanje evra podržavale su i špekulacije da bi američka centralna banka mogla odgoditi povećanje kamatnih stopa za kraj godine, jer njezine čelnike zabrinjavaju, kako je pokazao zapisnik sa nedavne sjednice, niska inflacija i jačanje dolara prema ostalim valutama, što otežava oporavak najveće svjetske privrede.
Ali te su špekulacije ubrzo splasnule jer su novi makroekonomski podaci pokazali da privreda i dalje stabilno raste.
“Zapisnik nešto više naginje blažoj monetarnoj politici nego što su tržišta očekivala, tako da smo svjedočili blagim početnim pritiscima na kurs dolara. Pa ipak, ne mislim da će to promijeniti širu sliku”, rekao je Ian Stannard, valutni analitičar u banci Morgan Stanley. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!