Capital.ba

Drakulić odustao, Deripaski otvoren put za Bor

01.11.2007. / 23:52

BEOGRAD, „Ist point”, čiji je vlasnik Zoran Drakulić, nije podneo ponudu za kupovinu Rudarsko-topioničarskog basena Bor, potvrđeno je juče u toj kompaniji. Razlozi za odustajanje, međutim, nisu saopšteni. Ponude su dostavili austrijski „Briksleg” i ruski SMR, deo „Bejzik elementa” Olega Deripaske, saznala je juče agencija Beta u krugovima bliskim Vladi Srbije.
Zakonski rok za podnošenje ponuda na drugom tenderu za prodaju 70 odsto kapitala RTB Bor istekao je u sredu, ali Agencija za privatizaciju juče nije saopštila ko je sve dostavio ponude. U toj agenciji su nezvanično potvrdili da su stigle samo dve ponude, ali nisu naveli imena ponuđača.
Drakulić je učestvovao na prvom tenderu za RTB Bor i tada je ponudio 340 miliona dolara za kapital i oko 200 miliona dolara investicija. Posle odustajanja prvoplasiranog ponuđača, rumunskog „Kuproma”, jer nije isplatio kupoprodajnu cenu, pregovori nisu započeti sa drugoplasiranim ponuđačem s obrazloženjem da to, po zakonu, u toj fazi prodaje nije moguće.
Drakulić je ranije najavljivao učešće na novom tenderu za RTB Bor, a u intervjuu našem listu Rusima je poručio da će morati da plate milijardu evra da bi pobedili na tenderu.
Ruski SMR učestvovao je i na prvom tenderu, ali je diskvalifikovan jer nije prihvatio da plati ni minimalnu cenu od 266 miliona dolara. Prema priznanju prvog čoveka SMR-a Džefrija Kaulija, za Bor su ponudili samo jedan dolar kao kupoprodajnu cenu, a suma za investiranje na koju bi se obavezali ostala je obavijena velom tajne. Najavljujući učešće na ponovljenom tenderu, Kauli je rekao da će poštovati osnovne uslove tendera i da će ponuditi kupoprodajnu cenu od najmanje 340 miliona dolara i investicije od 180 miliona dolara.
Grupacija „Bazni element”, na čijem je čelu Oleg Deripaska, u 2006. godini imala je promet od 23 milijarde dolara, a zapošljava 240.000 radnika. Prisutna je i u energetskom sektoru, mašinskoj i avio-industriji, finansijskim uslugama. Prema poljskom magazinu „Vprost”, od njega je na svetu bogatije samo petoro ljudi, a bogatstvo mu se procenjuje na 30 milijardi dolara. Po bogatstvu je, kažu, pretekao i Romana Abramoviča.
Kompanija SMR je iz sektora rudarstva i metalurgije. Deripaska je, inače, dva puta bio na razgovoru sa premijerom Koštunicom, pa otuda i spekulacije u javnosti da mu je RTB obećan. Generalni direktor SMR-a Džefri Kauli je na to odgovarao da su predmet razgovora više bile mogućnosti učešća srpskih preduzeća u pripremi Olimpijade u Sočiju.
Kauli je, inače, više puta izjavljivao da je u ovoj privatizaciji manje važna kupoprodajna cena koja ide državi, a više investicije od kojih će direktne koristi imati sam borski basen.  Izvor: Politika

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!