Capital.ba

Đokić: Želimo da ostvarimo brži industrijski razvoj

20.04.2016. / 17:42

petar djokicJAHORINA, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je danas na Jahorini da su u posljednjih pet godina oči javnosti uprte u rješenja za brži industrijski razvoj i istakao da je Vlada Srpske na tom planu ostvarila određene rezultate, koji mogu biti poboljšani.
“Bolje rezultate namjeravamo da postignemo nizom reformi, a jedna od njih je i reindustrijalizacija”, rekao je Đokić na panelu posvećenom ovoj temi.

On je naveo da privatizacija nije dala očekivane rezultate, te da je Republika Srpska ostala bez velikih privrednih sistema.

Prema njegovim riječima, mala i srednja preduzeća jesu dobra za ekonomski razvoj, ali veliki sistemi su generatori razvoja i oslonac za konkurentnost domaće privrede.

“Država mora biti snažniji regulator privrednih tokova”, istakao je Đokić.

On je podsjetio da je u Srpskoj ostvaren rast BDP-a od dva odsto i da se i ove godine očekuje dalje blagi rast od oko dva i po odsto.

Đokić kaže da je sada potrebno završiti proces tranzicije vlasništva privrednih društava, a ona koja ne mogu da prate tržišnu utakmicu biće ugašena.

“Republika Srpska planira da mnogo bolje koristi vodne potencijale, posebno u sektoru energetike, pri čemu je izgradnja hidrocentrala prioritet. Sada imamo jednu veliku i 14 malih hidrocentrala, a značajni su nam i šumski resursi”, naveo je Đokić.

On je istakao i neophodnost saradnje sa privredama u okruženju i regionu.

“Javnost od nas očekuje veće zapošljavanje i mi smo i tu ostvarili porast od 1,8 odsto u prošloj godini. Predstoji nam mnogo, mnogo rada i Vlada Republike Srpske će istrajati na tom putu, a institucije BiH treba da se mnogo efikasnije uključe u podršku entitetskim privredama i potencijalima”, kaže Đokić.

Direktor EFT grupacije Rudnika i termoelektrane “Stanari” Ivica Jakovljević istakao je da je ova firma najbolji primjer kako i domaći investitori mogu da ostvare odlične poslovne rezultate, u skladu sa najmodernijom tehnologijom i zahtjevima modernog vremena.

“Pravilna i domaćinska poslovna politika obezbijediće i veće razumijevanje lokalne zajednice, a i radnici će biti zadovoljniji”, rekao je Jakovljević.

O radu hrvatske firme “Agrokor” i njenim poslovnim uspjesima govorio je član Nadzornog odbora Damir Kuštrak koji je istakao da se razvoj ove kompanije zasniva na najmodernijoj tehnološkoj osnovi.

Profesor ekonomije na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu Branko Krsmanović smatra da je ključno pitanje šta znači pojam re/industrijalizacije i postoji li konsenzus o tome.

“To nije oporavak propalih preduzeća, nego ekspanzija zdravih preduzeća podložnih restruktuisanju, ali i fiskalnoj konsolidaciji. To je `vraćanje unaprijed`”, rekao je Krsmanović, koji je i bivši ministar finansija Republike Srpske.

On smatra da država ne može presudno uticati na te procese, ali je pozdravio mjere ekonomske politike za ovu godinu koje je proklamovala Vlada Republike Srpske.

Prema njegovim riječima, monetarna politika jeste ključna za razvoj privrede i poboljšanje poslovne klime.

Iskustva stranih ekonomskih eksperata prenijeli su profesor Ekonomskog fakulteta Ruske akademije nauka Elena Lenčuk, savjetnik Uprave u Rajfajzen banci Herbert Stepic i direktor predstavništva “Čajna gezuba korporejšn” za Srbiju i BiH Čen Juhan, a u diskusiji su učestvovali i profesor iz Zagreba Ljubo Jurčić i profesor Miroslav Miškić sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.

Panel “/Re/industrijalizacija – conditio sine qua non ili…?” ponudio je učesnicima “Jahorina ekonomskog foruma 2016” odgovore na pitanja o značaju industrije u kreiranju ukupnog društvenog bogatstva, da li postoji uspješan model ekonomskog razvoja bez razvijenog industrijskog sektora, šta je naučeno iz prethodnih kriza i kako reindustrijalizaciju vide privrednici. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!