Capital.ba

Dobit Mtel-a 14,4 miliona KM

13.10.2020. / 16:10

BANJALUKA – Kompanija Mtel ostvarila je u prvom polugodištu dobit od 14,4 miliona ili 1,7 miliona KM manje nego u istom periodu prošle godine kad nije bilo pandemije virusa korona, pokazuje konsolidovani finansijski izvještaj te kompanije.

Mtel Banja Luka (Foto: Capital)

Ukupni prihodi iznosili su 240,1 milion maraka i veći su za devet miliona, a ukupni rashodi bili su 223,7 miliona, što je povećanje za 10,7 miliona.

Mtel je u prvom polugodištu zapošljavao 2.580 radnika, što je za 174 radnika više nego u prvoj polovini 2019. godine.

Akumulirana, nerspoređena dobit te kompaniije na kraju juna bila je 18,6 miliona KM.

Portal CAPITAL objavio je u avgustu da pandemija virusa korona nije napravila preveliku štetu kompaniji, kada je nekonsolidovani izvještaj objavljen na Banjalučkoj berzi pokazao dobit od 16,1 miliona marka u prvom polugodištu 2020. godine.

“Mtel” je nedavno objelodanio kako će svojim akcionarima isplatiti 43,5 miliona maraka dividende, po osnovu dobiti iz prošle godine.

Mtel je juče objavio i da je povezano pravno lice GO4YU Beograd, u kojem ima 41 odsto učešća u kapitalu, promijenilo poslovno ime u MTEL Global Beograd.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Dobit Mtel-a 14,4 miliona KM

    1. Dusman

      Pamti li iko vrijeme kad su naplacivali konekciju pri pozivu i u startu “skidali” s racuna nebitno koliko je trajao razgovor, koliko je samo novca tu zgrnuto dok nije dosla direktiva da se uskladi ta praksa sa ostatkom Evrope.Mislim da je mtel medju zadnjim tu promjenu napravio.

      • Djuro

        Pa i sad imaš nešto slično u praksi, znaš li da je kod njih obračunski interval 60+1 sekundu? To znači da se razgovor koji je trajao manje od minute, pa makar bio i 1 sekundu, tarifira kao puna minuta a sve preko minute se obračunava po sekundama razgovora.

    2. pending

      @ dug mtel.a je eksplodirao, uz nastavak emigracije i neizvjesne buducnosti zbog korone, vrlo lako se moze desiti da postanu nelikvidni jer nece biti novca za otplatu kredita koji su uzeti da se debelo pretplate akvizicije svih lokalnih operatera…

      takodje, pad u dobiti se moze ocekivati jer ce se neko sigurno zaliti RAKu na ocigledan monopol mtel.a kojem je agencija za utvrdjivanjanje stepena koncentracije na trzistu upravo dala blagoslov za preuzimanje svih operatera u RS..da se ne lazemo, i RAK je odgovoran za takvo stanje, ali uticaj i podmazivanje su odradili svoje..

      cekamo demant mtel.a pa da objelodanimo i opipljive dokaze u prilog gore navedenoj izjavi

      • Ek_BL

        Finansijske obaveze su dobrim dijelim porasle zbog primjene MSFI 16 (u aktivi se pojavljuje imovina sa pravom korištenja, u pasivi obaveze po osnovu korištenja iste). Likvidnost MTEL-a može biti ugrožena pojavom novog konkurenta, što je malo vjerovatno: malo tržište koje je u opadanju, podrška države prema MTEL-u.
        U takvoj situaciji nažalost jedini gubitnici su korisnici njihovih usluga.

    3. Direkt

      Sa ovolikim brojem radnika, potopiće h Korona za koji mjesec.

    4. Boki

      Stvarno trebaš biti genije da ostvaruješ profit u MONOPOLISTIČKOJ poziciji. Da postoji konkurencija vidjeli bi šta bi ostalo od korisnika za godinu dana. Ne zapošljava se tehnički kadar nego striktno prodaja i marketing, (i naravno administracija) i to je sve maslo Telekoma Srbije, loše usluge, užas cijene, ljudi po dvije godine čekaju realizaciju ugovora o optici, krade se na brzinama interneta (fiktivne), cijene visoke. Pored “Eko Toplane” u BL najgori ste i samo koristite monopol koji vam je država omogućila, ali neće to dovijeka.

      • Vlado

        Boki, potpisujem svaku tvoju riječ.

    5. BL

      Srce me zaboli. Nevidjeni kradljivci.