Capital.ba

Do 2030. potrebno 33 500 novih aviona

13.02.2012. / 14:05

SINGAPUR, Svjetskim avioprevoznicima biće potrebno 33.500 novih aviona vrijednosti četiri biliona dolara do 2030. godine, od čega će učešće azijskih prevoznika biti oko 35 procenata, objavio je američki gigantski proizvođač aviona  “Boing.”

Azijsko-pacifičkim aviokompanijama biće potrebno u tom periodu 11.450 novih aviona, u vrijednosti od 1,5 biliona (hiljada milijardi) dolara, izjavio je potpredsjednik “Boingovog” odjeljenja za izradu komercijalnih letjelica Rendi Tinset.

“Region Azije i Pacifika je najveće tržište na svjetu za uskotrupne, širokotrupne, kao i za velike avione. Kako god pogledate, to je veliko, zaista ogromno tržište”, rekao  je Tinset, prenose agencije.

Govoreći o najnovijim “Boingovim” procjenama, on je precizirao da najveća tražnja u regionu vlada za uskotrupnim avionima sa 90 do 200 sjedišta, pogotovo nakon pojave sve većeg broja diskontnih kompanija na tom tržištu.

Od 33.500 globalno potrebnih aviona, oko 60 procenata biće iskorišćeno za širenje flote, a ostatak za zamjenu zastarjelih letjelica. U azijsko-pacifičkom regionu 80 procenata novih aviona biće iskorišćeno za širenje flote.

Uprava kompanija je najavila da je cilj “Boinga” da poveća proizvodnju dugo odlaganog modela “drimjalner” na 10 aviona mjesečno, do kraja 2013. godine, u odnosu na sadašnja dva do tri komada mjesečno.

Udruženje međunarodnih avioprevoznika (IATA), koje okuplja 240 aviokompanija, potvrdilo je procjenu da će profit prevoznika vjerovatnije pasti na 3,5 milijardi dolara ove godine, sa 6,9 milijardi u 2011, zbog usporavanja globalne privrede i skoka cijene goriva.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!