Capital.ba

Đokić ne želi da sankcioniše neodgovorne koncesionare

10.05.2022. / 12:41

BANJALUKA – Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske, iako je imalo zakonsko pravo da raskida koncesione ugovore sa onima koji nisu izvršavali svoje obaveze, iz nekog, samo njima poznatog razloga, to nisu radili.

Rio Tinto

FOTO: Pixabay

Primjetili su to u Glavnoj službi za reviziju javnog sektora Republike Srpske, koja se bavila radom i poslovanjem ministarstva u prošloj godini.

Sa pojedinim koncesionarima nisu raskinuti ugovori iako isti nisu izvršili  potrebne radnje u ugovorenom roku kao što su izrada projekata, pribavljanje potrebnih  saglasnosti”, upozorili su oni.

Revizori napominju kako koncendent, u ovom slučaju ministarstvo, može jednostrano raskinuti ugovor u slučaju da  koncesionar ne izvršava ili propušta da izvrši potrebne radnje u ugovorenom roku, ili svojom krivicom ne počne sa obavljanjem koncesione djelatnosti u ugovorenom roku.

Dio koncesionara nije uredno plaćao koncesionu naknadu i sa  istima nisu raskinuti ugovori shodno zakonu, kojim je propisano da koncedent može jednostrano raskinuti ugovor u slučaju da  koncesionar ne plati koncesionu naknadu tri puta uzastopno ili neuredno plaća  koncesionu naknadu”, navodi se u revizorskom izvještaju.

Revizori su primjetili i kako su pojedinim koncesionarima istekle bankarske garancije, a da nove nisu dostavili, što su trebali po Zakonu o koncesijama.

Takođe, ispostavilo se kako Ministarstvo na čijem je čelu Petar Đokić nema pravu evidenciju o visini prikupljenih koncesionih naknada.

Naime, prema pomoćnoj evidenciji ministarstva u prošloj godini je ukupno naplaćeno 46,85 miliona maraka naknada.

Sa druge strane, Poreska uprava raspolaže drugačijim podacima, prema kojima se od naknada u budžet slilo 49,87 miliona KM.

Revizori su našli uzrok te neusklađenosti.

Revizijom je utvrđeno da pojedini koncesionari nisu obavještavali Ministarstvo o uplaćenim  koncesionim naknadama kako je definisano odredbama ugovora o koncesiji”, navodi se u izvještaju.

Podsjećamo, dok sa jedne strane Ministarstvo izbjegava da raskida pojedine ugovore, na drugoj strani se raskidaju poslovi koji će građane Srpske koštati na desetine miliona maraka.

Naime, Republika Srpska izgubila je 90 miliona maraka u sporu pred arbitražnim sudom u Vašingtonu, po tužbi slovenačkog preduzeća „Vijadukt”, a zbog jednostranog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.

CAPITAL: D. Tovilović

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Đokić ne želi da sankcioniše neodgovorne koncesionare

    1. David

      Zašto bi ih sankcionisao kad je on u talu sa njima ? U svakoj ministar MHE ima proviziju. Od običnog policajca do multimilionera.