Capital.ba

Deutsche Bank: Globalni ekonomski rast će usporiti narednih 35 godina

10.09.2016. / 12:48

rp_Deutsche-Bank.jpgLONDON,  Globalni ekonomski rast će biti tako spor u narednih 35 godina, da će političarima biti vrlo teško da nađu rješenja za ekonomske, društvene i političke probleme koji će zbog toga nastajati, objavila je Deutsche Bank.

Za razliku od proteklih 35 godina, inflacija i prinosi na obveznice će rasti tokom narednih tridesetak godina, navodi se u izvještaju, prenosi agencija Reuters.

Trgovci dužničkim vrijednosne papire navode da je izvještaj DB-a razlog rasprodaja na tržištima s fiksnim prinosom, koje su pogurale prinose na obveznice do razine koji nisu zabilježeni mjesecima. Tržišta akcija širom svijeta takođe su pala.

U detaljnoj godišnjoj studiji jedne od najvećih svjetskih banaka tvrdi se da svi uslovi na kojima se u prethodnih 35 godina temeljio sve veći globalni rast i prosperitet – iščezavaju.

“Upravo smo svjedoci preoblikovanja svjetskog poretka koji diktira ekonomije, politike, mjere i cijene imovine od 1980-ih do danas”, navela je banka u studiji.

Budući da je ovaj sadašnji ciklus trajao oko 35 godina, moguće je da će sljedeći ciklus… takođe trajati desetljećima. Procjene za posljednjih 35 godina bi mogle biti najopasnija greška koju su napravili investitori, političari i centralni bankari“, dodaje se dalje.

U izvještaju se napominje da je prinos na američke 10-godišnje dužničke vrijednosne papire, koji se smatra mjerilom globalne referentne kamatne stope, skočio na 1,67 odsto, što je najviši nivo od britanskog glasanja 23. juna za izlazak iz Evropske unije.

Njemački prinos na 10-godišnje obveznice je takođe uzletio, skočivši iznad nule prvi put od glasanja za Brexit. Wall Street je oslabio za više od 1,0 posto, što je takođe najveći pad od juna.

Prema Deutsche Banku, uobičajene teme u narednih 35 godina biće: niži realni rast, veća inflacija, smanjenje međunarodne trgovine, veća kontrola migracija, niže učešće korporativnih profita u bruto domaćem proizvodu i negativni realni povrati od obveznica.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!