Capital.ba

Cijena “Žitoprometa” biće poznata 3. novembra

21.09.2020. / 11:02

BIJELJINA – Odbor povjerilaca bijeljinskog “Žitoprometa” u stečaju donio je odluku o prodaji nepokretne imovine tog preduzeća, a početna cijena biće usaglašena na Skupštini koja je zakazana za 3. novembar.

Žitopromet

izvor: Nezavisne novine

Rekao je to predsjednik Odbora povjerilaca “Žitoprometa” Dušan Tomić naglasivši da očekuje da će do kraja godine imovina nekadašnjeg semberskog giganta biti prodata.

“Sve ide u dobrom pravcu i uvjeren sam da će stečaj biti okončan do nove godine. Radnici sve nade polažu u firmu ‘Pavgord’. Očekujemo da će ta kompanija dati najbolju ponudu te podići ‘Žitopromet’ na noge”, rekao je Tomić.

On je podsjetio da su radnici od 29. novembra prošle godine prijavljeni na Zavod za zapošljavanje te da ostvaruju mjesečne novčane naknade, jer je “Pavgord” za sve njih uplatio doprinose u iznosu od oko 600.000 maraka te je na taj način povezan staž zaposlenima, koji su radili u ovom preduzeću do otvaranja stečaja.

Tomić je dodao da je bijeljinski “Žitopromet” nekada zapošljavao 234 radnika, a u trenutku prekida rada bilo je 114 zaposlenih.

Tomić je rekao da investitor vodi računa o imovini preduzeća i čini sve da se sačuva imovina kakao bi proizvodnja ponovo mogla da počne.

“Pogoni su očišćeni i spremni tako da vjerujem da ćemo svi na proljeće ponovo početi da radimo”,  rekao je Tomić, dodavši da on i još pet radnika redovno dežuraju u “Žitoprometu” da sačuvaju imovinu.

Iako je ranije bilo najavljeno da će ovo preduzeće već u ovoj sezoni početi sa primanjem pšenice, to se nije dogodilo jer je pandemija virusa korona usporila stečajni postupak.

Problemi u nekadašnjem mlinsko-prerađivačkom gigantu pojavili su se još prije dvije godine. U septembru 2018. godine silosi ovog preduzeća bili su puni pšenice, ali su pogoni stajali, jer ratarima nije bio plaćen rod. Zbog toga što im je firma tada dugovala tri plate i nisu imali uplaćeno penzijsko i zdravstveno osiguranje radnici su stupili u štrajk. Problemi su potrajali godinu dana, a otvaranje stečaja u decembru prošle godine omogućeno je zajedničkim angažmanom sindikata radnika i investitora, ali i predstavnika nekadašnjeg većinskog vlasnika Slobodana Pavlovića koji se nisu bunili protiv ovog rješenja.

Potraživanja

Na ročištu, koje je održano u februaru, priznato je 6,2 miliona potraživanja, od čega 4,8 miliona KM kompaniji “Pavgord”. Imovina  nekadašnjeg mlinsko-prerađivačkog giganta procijenjena je na skoro 12 miliona KM.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!