Capital.ba

Čak tri miliona Poljaka živi u bijedi

03.06.2012. / 8:20

VARŠAVA, U Poljskoj nakon šest godina rasta životnog standarda prvi put bijeda kuca na sve veći broj vrata, a u krajnjoj bijedi živi tri miliona stanovnika.

 

Broj Poljaka koji nisu u stanju da zadovolje ni minimalne egzistencijalne potrebe porastao je tokom prošle godine na 6,7 odsto stanovništva od čega su čitava trećina djeca.
U Poljskoj tako čitav milion djece živi u porodicama koje nisu u stanju da zadovolje ni najosnovnije biološke potrebe, štede gdje mogu, žive zimi u hladnim prostorijama, djeca preskaču obroke.
Nakon šest godina broj Poljaka koji žive u bijedi porastao je tokom 2011. godine za jedan odsto.

“Prema ocjenama Svjetske banke u Poljskoj je veoma velika zavisnosti bijede od nezaposlenosti. Naše tržište rada je nestabilno, preduzeća reaguju otpuštanjem na svaku prijetnju, a u nesigurnim vremenima ne zapošljavaju”, kazala je Stanjislava Golinovska iz Instituta rada i socijalnih pitanja.

Ona je upozorila da se na tržištu rada nije odrazilo to što Poljska ponovo nakon krize ima solidan privredni rast od 3,5 odsto u prvom kvartalu ove godine.

Signal da standard Poljaka prestaje da raste nakon šest godina, među kojima su i krizne 2008. i 2009. godina, jeste i to što se ponovo povećava procenat koji domaćinstva moraju da izdvoje za osnovne potrebe, prije svega hranu koja iz kućnog budžeta odnosi 25 odsto, što je više nego u starim članicama Evropske unije.

Razlike u bogatstvu pojedinih društvenih grupa i slojeva u Poljskoj nisu se promijenile te i dalje najbogatiji Poljaci, jedna petina stanovništva u svojim rukama ima 41,6 odsto svih prihoda. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!