Capital.ba

Bivši direktor “Rudinga” papreno kažnjen zbog nelegalne eksploatacije

02.11.2020. / 16:09

UGLJEVIK – Bivši direktor preduzeća “Ruding” iz Ugljevika Ljubo Lazić mora da plati 130.000 maraka odštete Vladi Republike Srpske zbog nezakonite eksploatacije  krečnjaka, saznaje portal CAPITAL

Ruding

FOTO: Ruding

Lazić je na čelu “Rudinga” bio u prvim godinama nakon privatizacije 2001. godine, kada je bez odobrenja i saglasnosti tadašnjeg Ministarstva za privredu, energetiku i razvoj Republike Srpske eksploatisao ovu mineralnu sirovinu.

Zbog toga je presudom Osnovnog suda iz oktobra 2010. godine proglašen krivim i osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 4.500 KM, jer je navedenom preduzeću pribavio imovinsku korist u iznosu od 131.244,47 KM.

Međutim, presudom nisu bili zadovoljni u ministarstvu, pa su od Vrhovnog suda RS tražili da im Lazić isplati 131.244,47 KM koliko je njegovo preduzeće steklo mimo zakona, što je sud i uvažio.

Lazić, koji danas radi u Rudniku i termoelektrani Ugljevik uložio je žalbu, ali ga je Ustavni sudu BiH odbio.

Naime, on je smatrao da za štetu treba da odgovara preduzeće, a ne on kao zaposleni zbog čega su sudovi, smatra, trebali u potpunosti odbiti tužbeni zahtjev.

Međutim, prema ocjeni Ustavnog suda, Lazić je sve uradio sa umišljajem, svjesno i sa namjerom, zbog čega on mora da snosi tu štetu.

Vrhovni sud je dao jasne i precizne razloge za zaključak da je apelant, kao lice koje je namjerno prouzrokovalo predmetnu štetu u smislu Zakona o obligacionim odnosima dužan da tu štetu i nadoknadi”, navodi se u presudi Ustavnog suda BiH.

Lazić za portal CAPITAL kaže da se ne miri sa ovom presudom, te da će se najvjerovatnije žaliti Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

Ta sredstva su ostala u preduzeću, nisam ih ja uzeo sebi zbog čega ne planiram da to platim. Ako treba iću i u Strazbur da bi dokazao da sam u pravu”, poručio je on.

Podsjećamo, preduzeće “Ruding” posluje u sklopu Elektroprivrede Republike Srpske, koja ga je kupila za 12 miliona maraka.

Osnovano je 1979. godine pod imenom “Gramat” i sve do privatizacije je poslovalo u sklopu “Rudnika uglja Ugljevik”, da bi 2001. godine bilo privatizovano.

Do momenta privatizacije firma se uglavnom bavila bušačko-minerskom djelatnošću, geološkim istraživanjima, bušenjem u rudarstvu i građevinarstvu, a nakon privatizacije se počinje baviti proizvodnjom i preradom tehničko-građevinskog kamena i litotamnijskog krečnjaka – krede.

“Ruding” u svom vlasništvu ima dva površinska kopa, i to površinski kop tehničko-građevinskog kamena – krečnjaka „Jablangrad“ i površinski kop litotamnijskog krečnjaka – krede „Vučijak“.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!