Capital.ba

BiH nije naoružavala Jermene i Azerbejdžance

01.10.2020. / 13:01

SARAJEVO, BANJALUKA – Namjenska industrija u BiH u posljednjih deset godina,  za razliku od Srbije, nije izvozila oružje u Jermeniju ili Azerbejdžan, saznaje CAPITAL.

BiH naoružavala

FOTO: Pixabay

Izvoz namjenske industrije BiH raste konstantno i prošle godine je premašio 200 miliona maraka i glavni kupci su iz Saudijske Arabije, Egipta i Avganistana.

Dok je Srbija naoružavala Jermeniju i Azerbejdžan koje su ponovo otpočele oružani sukob u pokrajini Nagorno-Karabah, ove dvije zemlje imaju više nego skromnu robnu razmjenu sa Bosnom i Herecegovinom. Prema zvaničnim podacima, BiH nije isporučivala municiju, eksploziv ili naoružanje, već uglavnom lijekove i farmaceutske proizvode.

Tako je BiH u Jermeniju od 2017. godine do avgusta ove godine izvezla robu u ukupnoj vrijednosti od oko milion maraka, od čega se najveći dio odnosi na lijekove, papir i karton. Sa druge strane uvoz bivše sovjetske republike u BiH je beznačajan, i za tri i po godine iznosio je oko 100.000 maraka, podaci su Spoljnotrgovinske komore BiH.

Nešto veći obim spoljnotrgovinske razmjene BiH ima sa Azerbejdžanom, ali takođe zanemariv u odnosu na druge države. U ovu republiku se uglavnom izvoze farmaceutski proizvodi, eterična ulja, kozmetika i hemija, dok iz pravca Azerbejdžana u BiH nije dolazila gotovo nikakva roba.

Spoljnotrogovinski promet sa Azerbejdžanom skoro i ne postoji, jer je uglavnom sveden na izvoz BiH čija je godišnja vrijednost u prosjeku tek oko pola miliona maraka.

Ekonomska razmjena je minorna, ali je Azerbejdžan u znatno većoj mjeri od Jermenije prisutan u Bosni i Hercegovini, najviše kroz humanitarni rad.

Tako su nedavno uplatili preko milion maraka pomoći za borbu protiv pandemije virusa korona.  Za vrijeme poplava, 2014. godine poslali su avion sa preko 40 tona pomoći čija vrijednost takođe prelazi milion KM.

Podržavali su razne kulturne projekte, pa su tako za izgradnju replike kuće poznatog pisca Branka Ćopića u Hašanima donirali 26.000 evra.

Pojedine investicije su im propale, pa je tako u Doboju na mjestu gdje su počeli graditi fabriku za preradu voća i povrća i proizvodnju sokova, danas skladište za ogrijevno drvo.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!