Capital.ba

Bez posla dnevno ostaje 117 radnika

17.04.2012. / 7:10

BANJALUKA, U Republici Srpskoj samo u prva dva mjeseca ove godine bez posla je ostalo 7.077 radnika, što znači da je dnevno u prosjeku 117 radnika dobilo otkaz.

U istom periodu zaposleno je 3.250 radnika. Prema podacima Saveza sindikata RS, u odnosu na prva dva mjeseca lani broj radnika koji su ove godine ostali bez posla manji je za oko 1.000. Osim toga, u januaru ove godine je oko 280 radnika više dobilo posao u odnosu na januar 2011.
Stručni saradnik za ekonomska pitanja u Sindikatu Božana Radošević kaže da veoma zabrinjava činjenica da se ukupan broj nezaposlenih popeo na skoro 156.000.
– U toku 2010. godine taj broj se u prosjeku kretao od 144.000 do 147.000 – kazala je Radoševićeva.
Ona je istakla da je najviše radnika, njih 2.163, ostalo bez posla nakon što su proglašeni tehnološkim viškom. Zbog prestanka rada poslodavca bez posla je ostalo 777, dok su zbog isteka ugovora o radu na određeno vrijeme otkaz dobila 1.893 radnika. Sporazumni prekid radnog odnosa potpisalo je 1.569, dok su 397 otkaza dali radnici.
Radoševićeva kaže da je Sindikat u prethodnom periodu od inspekcijskih organa tražio posebnu kontrolu otkaza po osnovu sporazumnog raskida ugovora, s obzirom na to da na ovaj način radnici gube prava koja im pripadaju po prestanku rada, odnosno novčanu nadoknadu Zavoda za zapošljavanje.
– Tu sigurno postoje zloupotrebe od strane poslodavaca, koji u slučaju sporazumnog raskida ugovora ne ispunjavaju svoje zakonske obaveze, kao što su otkazni rok i otpremnina. Prethodnih mjeseci, pa i godina, broj radnika koji su sporazumno raskinuli ugovor o radu dostizao je skoro onaj broj radnika koji su ostajali bez posla zbog proglašenja tehnološkim viškom, što svakako upućuje na zaključak da je bilo zloupotreba – kazala je Radoševićeva.
Prema podacima Saveza sindikata, u prva dva mjeseca ove godine najviše radnika ostalo je bez posla u oblasti prerađivačke industrije, njih čak 1.874. U oblasti trgovine bez posla je ostalo 1.698, u građevinarstvu 860 i u ugostiteljstvu 713 radnika.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić kaže da poslodavci već duži niz godina ukazuju na ogromne probleme s kojima se privreda suočava.
– Ali, nisu bili povučeni pravi potezi kako bi se to spriječilo. Zbog toga sada imamo ovoliki broj nezaposlenih. Plašim se da će se taj trend nastaviti i u idućem periodu – kazao je Milić i dodao da nivo privrednih aktivnosti opada, zbog čega se smanjuju prilivi u fondove i budžet.
Govoreći o sporazumnim raskidima ugovora, na koje Sindikat ima zamjerke, Milić je rekao da je vrijeme da se prestane sa optuživanjem poslodavaca bez dokaza.
– Za sve slučajeve zloupotrebe za koje neko zna, tražimo da ih iznese na vidjelo i oni će sigurno biti osuđeni i sa naše strane. Ali, generalizacija i osuđivanje na osnovu pretpostavki nije u redu i takvu praksu treba ukidati – kazao je Milić.
Kašnjenja
Prema podacima Sindikata, oko 50 odsto zaposlenih u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije ne prima redovno platu, dok platu sa kašnjenjem prima više od 40 odsto radnika u oblasti drvne, metalske, tekstilne industrije i trgovine.
– Ta kašnjenja idu od dva do devet mjeseci. Nisu rijetki ni slučajevi gdje plate kasne i više od godinu – naglasila je Radoševićeva. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!