Capital.ba

Banjaluka dobila lokalitet za obuku

08.12.2011. / 12:07

BANJALUKA, U organizaciji Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske /RS/ i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija /UNDP/, danas je u Banjaluci otvoren regionalni lokalitet za obuku zaposlenih u jedinicama lokalne smouprave.

Obuka je dio Strategije obuke zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave za period 2011. do 2015. godine, koju je usvojila Vlada RS, a čiji je cilj unapređenje postojećih i usvajanje novih znanja, vještina i stavova zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave u RS.

Ministar uprave i lokalne samouprave Lejla Rešić istakla je da je Vlada Srpske davno prepoznala značaj ovakve obuke, koja će smanjiti finansijske troškove opštinama, a koju je, prema zakonu, obavezna da obezbijedi zaposlenima.

“Do sada je realizovano i započeto 14 projekata koji su vezani za ciljeve strategije, 47 opština je uključilo više od 400 zaposlenih, a nadamo se da će obuke, osim što će smanjiti troškove opštinama, poboljšati i kvalitet i efikasnost uprave”, navela je Rešićeva.

Šef regionalne kancelarije UNDP-a Goran Vukmir podsjetio je da je strategija proizašla na osnovu istraživanja stvarnih potreba zaposlenih u opštinama, te da su obuke važan dio projekta.

“Projekat je usmjeren na stvaranje održivog sistema i obuku zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave, a cilj su evropski standardi rada lokalne uprave”, rekao je Vukmir.

Finansijsku podršku projektu, u iznosu od milion i po evra, pruža Švedska agencija za međunarodnu razvojnu pomoć /SIDA/, a šef kancelarije ove agencije Pele Person rekao je da je zadovoljan kako se realizuju projekti na lokalnom nivou.

On je naveo da je SIDA uključena u nekoliko projekata na području BiH te da rade u okviru oblasti – ljudska prava, demokratija i pravni sistem, zatim reforma javne uprave na svim nivoima, ekonomski razvoj i očuvanje okoline.

Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović rekao je da zaposleni u opštinskoj administraciji pružaju usluge građanima, te da njihova obuka mora biti kvalitetna, kako bi pružali brže i bolje usluge.

“U lokalnim administracijama ima dio ljudi koji više godina rade, koji su radili u drugom vremenu, sistemu i na drugi način, a koji trebaju da dobiju nova znanja i spoznaju nove stvari kako bi promijenili način rada, a mlađima treba dati priliku da rade”, istakao je Davidović.

U Srpskoj, osim u Banjaluci, postoje još tri regionalna lokaliteta – Trebinje, Bijeljina i Istočna Ilidža – u kojima se vrši obuka, a kroz koju prolaze zaposleni u svim opštinama RS.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!