Capital.ba

Američki milijarderi čuvaju zlato u bivšim švajcarskim bunkerima

02.10.2016. / 7:30

dolariNJUJORK, Nakon donošenja zakona u SAD o ekstrateritorijalnom mehanizmu oporezivanja stranih računa, švajcarske banke su morale da pristanu na razmjenu podataka o vlasnicima imovine sa američkim vlastima.

Sada su se milijarderi okrenuli novom načinu čuvanja zlata — oni koriste bivše bunkere švajcarske vojske koji se nalaze u Alpima.

SAD su 2010. godine donijele Zakon o oporezivanju stranih računa. Prema njemu, banke su obavezne da predaju podatke o američkim poreskim obveznicima od 1. jula 2014. godine, a podatke o pravnim licima od drugog kvartala 2015. godine.

Donošenje novog zakona je obavezalo švajcarske banke da pažljivo provjeravaju svoje klijente, a paralelno sa time izazvalo je rast nove industrije privatnih skladišta, piše agencija „Blumberg“.

„Blumberg“ je saopštio da se zahtjevi američkih nadležnih služi o predavanju podataka klijenta švajcarskih banaka ne odnose na jednostavna skladišta, čak i sa blindiranim vratima i naoružanim čuvarima.

U tajnim skladištima, napravljenim i opremljenim u bivšim bunkerima, mogu da se čuvaju sve vrste vrijednosti, bez podnošenja izvještaja o sumnjivim klijentima Birou za kontrolu pranja novca SAD.

Podsjetimo, upravo podaci koje je sakupio Biro su poslužili kao povod za istragu o korupcionaškim skandalima u FIFA i brazilskom „Petrobrasu“.

Privatni preduzetnici su otkupili nekoliko stotina bunkera Oružanih snaga Švajcarske i preuredili ih za čuvanje zlata.

„Trgovina zlatom čini značajno mjesto u švajcarskoj ekonomiji. Iznenađen sam da vlasti ne preduzimaju efikasne mjere za praćenje pranja novca. Najvjerovatnije ne žele da kopaju u tom pravcu“, navodi „Blumberg“ riječi bivšeg agenta američkog trezora Džona Kasara.

U prvoj polovini 2016. godine, prema podacima Carinske službe Švajcarske, u zemlju je ušlo rekordnih 1,357 tona zlata u vrijednosti od 40 milijardi dolara. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!