Capital.ba

70 izlagača na Sajmu poljoprivrednih proizvoda u Mrkonjić Gradu

25.11.2017. / 15:50

MRKONJIĆ GRAD, U Mrkonjić Gradu danas je održan peti Sajam poljoprivrednih proizvoda – Aranđelovdanski vašar na kojem je bilo 70 izlagača narodnih rukotvorina, tradicionalnih jela, zanatskih proizvoda, raznih vrsta rakija, meda i ljekovitog bilja.

Načelnik opštine Mrkonjić Grad Divna Aničić rekla je da je ovo postao prepoznatljiv festival i da se svake godine povećava broj zainteresovanih učesnika.

“Imamo lijep festival, lijepo druženje zahvaljujući našim vrijednim domaćinima koji su donijeli svoje proizvode, a sve je ovo u cilju očuvanja naše tradicije, razvoja poljoprivredne proizvodnje i brendiranja rakije i meda sa ovih prostora”, rekla je Aničićeva.

Prema ocjeni žirija Ninoslava Nikićevića iz Beograda i Nermine Spaho iz Sarajeva, najkvalitetniju šljivovicu ove godine je imao Stevan Tomić iz Ribnika, najbolju kruškovaču Neđeljko Dvizac iz Ribnika, najbolju jabukovaču Dragan Jovanić, takođe iz Ribnika, najbolju drenovaču Borislav Banjac iz Drvara, a najbolju dunjevaču Olivera i Slobodan Protić iz Banjaluke. Najbolje vino su proizveli Goga i Jovan Jovanić iz Ribnika.

Tomić, čija je šljivovica proglašena za najbolju, kaže da je za dobru i kvalitetnu rakiju najbitnija tehnologija proizvodnje.

“Moramo poštovati pravila tehnologije proizvodnje, a ne trebamo raditi kao što su to naši djedovi i očevi. Dolazio sam kod profesora Nikićevića na predavanja i držao sam se njegovih savjeta i uputstava”, rekao je Tomić.

Milenko Milovac iz Šipova proglašen je za najboljeg “gradimira” Republike Srpske, jer je pokazao najviše umijeća prilikom ocjenjivanja jačine mrkonjićke šljivovice.

U sklopu današnjeg Aranđelovdanskog vašara održani su i festival domaće rakije, etno-festival “Jabuka”, Dani meda, te Izložba rukotvorina “Zlatni prsti”.

Po prvi put na sajmu su i članice Saveza seoskih žena iz Slovenije koje su predstavile svoja tradicionalna jela.

“Donijeli smo tradicionalnu hranu, hljeb, pleteno srce, božićno pecivo, nešto rakije i šrudle. Zaista nam je fino, danas uživamo”, rekla je Irina Ule, predsjednik Saveza seoskih žena iz Slovenije.

Bogat štand sa domaćom hranom, među kojom je najviše bilo proizvoda od heljdinog brašna-ljeuše, kolačići, peciva, su pripremile i članice Kola srpskih sestara Blaga Marija iz Orahovljana. Na vašaru su se mogle vidjeti i kupiti bogate palete proizvoda od drenića iz Drvara.

Ivica Gajić iz Travnika je prvi put na mrkonjićkom vašaru, a donio je rakije i proizvode od vune i drveta.

“Tu su priglavci od vune od pramenke vlašićke, tu su i ručni radovi od drveta. Od rakija bih izdvojio “maksuziju”, travaricu, koja je oplemenjena sa ljeko biljem, po tradicionalnom receptu i košta 15 KM”, ističe Gajić.

Jasenka Živković iz Doboja je redovna na festivalu sa svojim ljekovitim proizvodima sa Ozrena.

“Prezadovoljna sam posjetom, domaćinima, ovaj Festival treba da uđe u kalendar vječnosti. Ove godine izdvajam i preporučujem sirup od aronije za dijabetičare, kao i liker od aronije, oplemenjen pelinom i travom ivom koji daje daje energetsku moć”, objašnjava Živkovićeva.

Žene iz Šipova su na vašaru izložile neobičan sir-pletenicu. “Donijele smo kjmaka, nekoliko vrsta sira, a izdvajamo sir pletenicu koji se na poseban način priprema, kilogram košta 15 KM”, kaže Rada Džakić iz Strojica kod Šipova.

Najljepši slavski hljeb napravili su Humanitarno udruženje žena iz Mrkonjić Grada i Anđa Janjić iz Brčkog. Najljepši štand su imali proizvođači voćne rakije “Protić Jakupovci” iz Banjaluke. Najljepši domaći hljeb su napravile članice Kola srpskih sestara Blaga marija iz Orahovljana i Saveza seoskih žena iz Slovenije. Najbolju pogaču i kukuruzu su napravile predstavnice Kola srpskih sestara Rođenje presvete bogorodice iz Mrkonjića i Udruženja žena “Previja” iz Ribnika.

Najorginalnije postavljenu sofru prema običaju su imali Udruženje žena Naša žena iz Podrašnice i Savez seoskih žena iz Slovenije. Najbolju postavku sofre na slobodnu temu su imale Marija Dakić iz Mrkonjića i Kolo srpskih sestara Blaga Marija iz Orahovljana. Najbogatiju postavljenu sofru sa hranom i sa pićem imali su Udruženje žena Previja iz Ribnika i Kolo srpskih sestara “Svete mučenice LJubav, Vera, Nada i mati im Sofija” iz Ribnika. Najbolji štand sa medom je imao Zahid Murica iz Baljvina.

Posetioci vašara mogli su danas da litar rakije od šljive kupe od 10 do 15 KM, kilogram meda i medovaču od 15 do 20 KM, drenju za 20 KM, jabukovaču i dunjevaču za 20 KM. Razni likeri su se mogli kupiti od 10 do 12 KM, pekmez od drenića i šipka za 10 KM, od šljiva pet KM, a sok od aronije 15 KM.

Priglavci su koštali od šest do deset maraka, a čajevi od tri do pet.
Bogate trpeze je pratilo i veselje, igre i pjesme lokalnih i susjednih kulturno-umjetničkih društava.

Današnju manifestaciju organizovala je Agencija za privredni razvoj u saradnji sa opštinom Mrkonjić Grad, Sportsko-kulturnim centrom “Petar Kočić”, Udruženjem pčelara “Matičnjak” i Udruženjem voćara, proizvođača rakija i drugih proizvoda “MG Savka”.

Pokrovitelji manifestacije su opština Mrkonjić Grad i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!