Capital.ba

Rotšildi ulažu u Srbiju

16.11.2014. / 14:48

trilateralna komisijaBEOGRAD, Namjera intenziviranja investiranja u zemljama Evrope, povezivanje zemalja Balkana kroz infrastrukturna ulaganja i poslove, nastavak poslova na „Južnom toku“ i ojačavanje pozicije Srbije stranim investicijama – nalaze se među najvažnijim zaključcima konferencije Trilateralne komisije održane u Beogradu, saznaju „Novosti“.

Srpski premijer Aleksandar Vučić, koji je učestvovao na dva od šest panela Konferencije, naglasio je u svom izlaganju da nema demokratije bez jake ekonomije i društva i predložio da povezivanje zemalja Balkana bude obavljeno kroz investicione i infrastrukturne projekte. Za prijedlog da se investicije, koje doprinose razvoju Evrope, usmJere i u Srbiju, premijer Vučić je dobio podršku uglednih biznismena. Naime, u Beogradu su za istim stolom Trilateralne komisije sjedili predsjednici 16 vodećih evropskih banaka, rukovodioci najmoćnijih kompanija, kao i najvažniji svjetski geostratezi i multimilijarderi.

– Jedna od najmoćnijih i najuticajnijih porodica na svetu, Rotšild, u Beograd je na sastanak sa srpskim političarima poslala i Najdžela Higinsa, izvršnog direktora kompanije „Rotšild grupa“ – kaže jedan od učesnika konferencije.

Higins je bio na svečanoj večeri kod premijera Vučića i na završnoj sednici Trilateralne komisije, kada je pozitivno ocenio razvoj Srbije. Tada je u ime porodice Rotšild najavio velike investicije u infrastrukturu u Srbiji i regionu.

Rotšildi su još u devetnaestom vijeku bili ubjedljivo najbogatija i najmoćnija porodica na svijetu. U vrijeme industrijske revolucije još više se obogatila, ali i povukla sa javne scene. Mnogi tvrde da Rotšildi iz sjenke diskretno vladaju svijetom. Danas su stub ekonomije SAD, ali i EU, posebno u Velikoj Britaniji i Francuskoj. Predvode ih baron Jakob Rotšild i nasljednik Natan Rotšild, koji je vlasnik korporacija „RIT Capital“, „Atticus Capital“, „JNR Limited“, „Trigranit“, „British Petroleum“…

Preko svojih zastupnika Rotšildi drže u vlasništvu na stotine multinacionalnih kompanija.

– Jedan od tih zastupnika je i Najdžel Higins, izvršni direktor kompanije „Rotšild grupa“, koji je član Trilateralne komisije. Pridružio se porodici Rotšild 1982. godine nakon što je diplomirao na Univerzitetu Oksford. Od kasnih devedesetih bio je na više visokih položaja u kompanijama porodice Rotšild, a radio je i kao direktor Evropske investicione banke.

Higins je imenovan za glavnog izvršnog direktora „Rotšild grupe“ u martu 2010. godine i ima ovlašćenja da ugovara velike investicije i poslove. Higins je tokom svoje 30 godina duge karijere bio savetnik mnogim vladama i korporacijama.

Kako list  nezvanično saznaje, tek treba da se dogovore susreti  predstavnika Srbije  i zastupnika porodice Rotšild, gdje će se konkretno razgovarati o planovima za investiranje ove multinacionalne korporacije u Srbiji. U Srbiji su, inače, posljednjih godina poslovno boravili Oliver Rotšild i Natan Rotšild. Poznati korporativni strateg i biznismen Oliver Rotšild je u Beogradskoj poslovnoj školi prošle godine održao predavanje o inovacijama u poslovanju. Tada je istakao da je zainteresovan za investicije u Srbiji:

– Ja već investiram ovdje na taj način što edukujem studenate u Srbiji – kazao je Oliver Rotšild.

Prilikom posjete Beogradu prije pet godina, Natan Rotšild je pred srpskim i stranim privrednicima rekao da je njegova porodica zainteresovana za ulaganja u rudarske basene, energetiku, prehrambenu industriju i medijsko tržište.

“JUŽNI TOK“

Jedna od tema sjednice Trilatelarne komisije, koja je bila zatvorena za javnost, bila je i rasprava o privrednom razvoju Balkana, gdje je rečeno da trenutna kriza ne treba da utiče na izgradnju evropskog gasovoda „Južni tok“. Bilo je planirano da Rusija u Beogradu bude primljena u Trilateralnu komisiju, ali su, nezvanično saznaju “Novosti”, Rusi to odbili, jer žele da to bude u Vašingtonu. Večernje novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!