Capital.ba

Nastavljen pad kreditne aktivnosti banaka u BiH

26.04.2017. / 14:09

– Bankama u RS prihodi od kamata pali za 8,5 miliona KM
– Slabi bazična funkcija bankarskog sektora

BANJALUKA, Bankarski sektor Bosne i Hercegovine je i u 2016. godini nastavio da ispoljava slabljenje plasmana slobodnih finansijskih sredstava i u određenoj mjeri je došlo do zasićenja osnovne aktivnosti i bazičnih funkcija finansijskog tržišta, ocjenio je ekonomista Jovo Rašković.

On kaže da je slabljenje plasmana slobodnih bankaraskih sredstava tendencija koja se ispoljava već nekoliko godina unazad.

„To je za rezultat imalo posljedicu da su određene poslovne banke jednostavno prestale da postoje na finansijskom tržištu Bosne i Hercegovine. Kroz racio analizu izvještaja o finansijskom poslovanju moguće je predvidjeti ove trendove. Tako su, u posljednje tri godine, potpuni slom doživjele tri banke u Republici Srpskoj (Balkan Investment banka, Bobar banka i Banka Srpske) i dvije banke u Federaciji Bosne i Hercegovine (Moja banka, Privredna banka Sarajevo)“, navodi Rašković u analizi za poslovni portal CAPITAL.ba.

On istče da su Hypo-Alpe Adria bank, Moja banka i Privredna banka kroz određene vrste pripajanja, promjene vlasništva i transformacija, neprimjetno i bez velikih potresa prestale da postoje.

„U Republici Srpskoj su tri banke (Balkan Investment banka, Bobar banka i Banka Srpske) uzdrmale čitav finansijski i privredni sistem, jer je njihov bankrot i prestanak postojanja izazvao ogromne štete po sopstvene stejkholdere (učesnike koji imaju udio)“, dodaje Rašković.

Pad prihoda od kamata

Prema objavljenim finansijskim izvještajima u Republici Srpskoj problem sa plasmanom slobodnih finansijskih sredstava i ostvarenim prihodima od kamata u 2016. godini su ispoljile Addiko banka, Komercijalna banka, Pavlović International banka,  Sberbanka, Nova banka, NLB Razvojna banka.

Zavidan rezultat u ostvarenim prihodima od kamata u 2016. godini je ostvarila MF banka Banjaluka (kada se posmatra trend rasta i u odnosu na prethodnu godinu). „Gotovo sve banke sa sjedištem u Republici Srpskoj imaju sistemski problem u vezi plasmana slobodnih finansijskih sredstava i slabljenja bazične funkcije bankarskog sektora, što pokazuje i podatak da je kod banaka sa sjedištem u Republici Srpskoj došlo do pada prihoda od kamata u 2016. godini u odnosu na 2015. godinu za 8.562.676 KM ili 2,77%“, zaključuje Rašković.

Razlika ukupne vrijednosti kreditnih i ostalih plasmana u 2015. godini u odnosu na 2014. godinu iznosi 118.053.290 KM što predstavlja porast od 2,51%.

Razlika ukupne vrijednosti kreditnih i ostalih plasmana u 2016. godini u odnosu na 2015. godinu iznosi 67.818.868 KM što predstavlja porast od 1,41%, navodi Rašković u svojoj analizi.

CAPITAL

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Nastavljen pad kreditne aktivnosti banaka u BiH

    1. prof.DOOM

      3 banke propale u RS? Balkan, Bobar i Banka Srpske? Ovaj je toliko stručan da nije upućen da je Balkan=Banka Srpske.

      P.S. Prolazniče, možda je “slom“ prejaka riječ, ali Privredna banka Sa jeste bila u gadnom problemu i pred slomom. Moja banka je takođe bila u problemima, a i BOR koja je nekoliko miliona izgubila zbog plasmana i depozita u Bobat banci.

    2. Prolaznik

      Kada pročitaš analizu po kojoj su Moja Banka i Privredna banka Sarajevo “doživjele slom”, sve je jasno o kakvo stručnjaku je riječ

      • Mitar

        Daj ti analizu pa da prokomentarisemo.

        • Prolaznik

          Moja banka je kupila IK Banku Zenica, ujedinili se i sada su pod nazivom ASABANKA sa aktivom od 450 miliona KM.

          Privredna banka Sarajevo se ujedinila sa Bor Bankom Sarajevo, jer su imali iste vlasnike, nastavili poslovanje kao PBS tako da sada imaju aktivu oko 400 miliona KM