Capital.ba

Zora Vidović: Pokrenuto 70.000 postupaka prinudne naplate

07.10.2012. / 11:23

BANJALUKA, Poreska uprava RS u ovoj godini ima ogroman broj pokrenutih postupaka prinudne naplate.

U prvih osam mjeseci pokrenuto je više od 70.000 postupaka prinudne naplate, a do kraja avgusta naplaćeno je 20,6 miliona maraka.

Rekla je to u intervjuu direktor Poreske uprave RS Zora Vidović.
– Ukupan dug obveznika kod kojih je pokrenut postupak prinudne naplate iznosi 288,6 miliona KM. Ovi postupci najčešće se pokreću zbog kašnjenja redovne naplate ili rate reprograma, kada se raskida reprogram i pokreće postupak prinudne naplate – kazala je Vidovićeva.

* Koliki je problem utaja poreza u RS? Koliko je Poreska uprava ove godine podnijela krivičnih prijava zbog poreske utaje i protiv koga?
VIDOVIĆ: Poreska uprava u toku ove godine podnijela je 12 krivičnih prijava zbog utaje poreza, a ukupna šteta pričinjena budžetu RS iznosi 2,8 miliona KM. Trenutno radimo na još četiri predmeta koja će u toku oktobra biti proslijeđena tužilaštvima, a ukupna šteta po tim predmetima iznosi pola miliona maraka. U prošloj godini podnijeli smo 17 krivičnih prijava. Naravno, one su još u postupku, a ima ih mnogo i iz proteklih godina na koje čekamo epilog. Mislim da nije dobro da licitiramo nazivima firmi protiv kojih su prijave podnesene, jer ćemo nakon što sud presudi i tužilac završi istragu tačno znati ko je osuđen i za koje slučajeve smo bili u pravu.

* Revizori su u izvještaju za prošlu godinu utvrdili da je naplata reprogramiranih obaveza loša. Šta je razlog loše naplate?
VIDOVIĆ: U prethodnoj godini naplata je zaista bila loša, prije svega zbog toga što najveći broj poreskih obveznika kojima je reprogram odobren nije bio u mogućnosti da redovno plaća svoje rate. Naravno, sa tim obveznicima ugovori se raskidaju i ide se u prinudnu naplatu. Upravo zbog toga imamo ogroman broj pokrenutih postupaka prinudne naplate.

* Koliko je ove godine reprogramirano obaveza? Da li poreski obveznici sada redovno izvršavaju obaveze po reprogramu?
VIDOVIĆ: U ovoj godini je stupio na snagu Zakon o poreskom postupku koji je u velikoj mjeri izmijenio procedure za odobravanje reprograma. Po ovom zakonu PURS može da donese rješenje o reprogramu za dospjeli dug do 5.000 maraka. PURS je ove godine napravila 44 rješenja o reprogramu po kojima je ukupno odgođena naplata 144.000 maraka duga. Za dug poreskih obveznika koji je veći od 5.000 maraka, a njih je najviše, reprogram odobrava Ministarstvo finansija RS. Ministarstvo je u ovoj godini donijelo 167 rješenja o reprogramu na ukupno 60,3 miliona KM. Do sada je 93 odsto tih obveznika uredno izmirivalo obaveze po tim reprogramima, tako da imamo samo 12 poreskih obveznika sa kojima je raskinut reprogram u ovoj godini.

* Sa kojim obveznicima su ove godine raskinuti ugovori?
VIDOVIĆ: Zbog neažurnosti u plaćanju dospjelih rata, Ministarstvo finansija RS ove godine donijelo je 12 rješenja kojima su raskinuti reprogrami sa poreskim obveznicima “Namještaj mozaik”, SZR “Pilipović”, STUR “Veca”, “Zelengora” iz Banjaluke, “Spona CO”, “Ing-Prom” i “Mija trejd” iz Prijedora. Reprogami su raskinuti i sa preduzećem “Cosmos” iz Šamca, “Jaspot” iz Mrkonjić Grada, “Magistra” iz Trebinja, “Jasen” iz Čelinca i “Ekol” iz Prnjavora.

* Koliko je ove godine naplaćeno prihoda prinudnom naplatom? Koliko je trenutno u toku ovih postupaka?
VIDOVIĆ: U ovoj godini imamo jako veliki broj postupaka prinudne naplate. Za osam mjeseci pokrenuto je više od  70.000 postupaka prinudne naplate, a do kraja avgusta naplaćeno je 20,6 miliona maraka u prinudnoj naplati. Ukupan dug obveznika kod kojih je pokrenut ovaj postupak iznosi 288,6 miliona KM. Ovo se najčešće pokreće zbog kašnjenja redovne naplate ili rate reprograma, kada se raskida reprogram i pokreće postupak prinudne naplate. U strukturi ovih 20,6 miliona koje smo naplatili 20 miliona čini pljenidba novca i to je najefikasniji način prinudne naplate. Sve ostalo se vrlo teško naplaćuje. U prilog tome govori podatak da smo samo 600.000 maraka naplatili po drugim osnovama, kao što je zapljena pokretne imovine, u kojoj smo naplatili 13.000 KM, zapljena obveznica 526.000 i ustupljena imovina 26.000 KM.

* Poreska uprava u prošloj godini otpisala je 42,5 miliona KM potraživanja obveznicima kod kojih je okončan stečajni postupak. Kojim obveznicima su otpisana potraživanja?
VIDOVIĆ: Za 129 poreskih obveznika kod kojih je završen stečajni postupak prošle godine smo bili primorani da otpišemo 42,5 miliona KM duga iz prostog razloga što stečajna masa nije omogućavala naplatu. Inače, u stečajnim postupcima prosjek naplate za Poresku upravu je oko deset odsto. Trenutno, od preduzeća koja su u stečajnim postupcima, potražujemo 340 miliona KM, tako da u najboljem slučaju očekujemo da naplatimo 34 miliona maraka.

* Kakva je naplata prihoda ove godine?
VIDOVIĆ: Sa 2. oktobrom ove godine naplaćeno je 1,519 milijardi maraka, što je u odnosu na isti period prošle godine više za tri miliona KM. Zadovoljni smo dosadašnjom naplatom, s obzirom na to da u okruženju kod svih poreskih uprava padaju i direktni i indirektni prihodi. Mi se još uvijek držimo negdje na prošlogodišnjem nivou. Međutim, mogli bismo da imamo problema kada je u pitanju ostvarenje plana za ovu godinu. Naš plan je naplata 2,108 milijardi KM, a poslije rebalansa on je povećan za 12 miliona. To znači da bi do kraja godine trebalo da naplatimo još 600 miliona KM, za šta će biti potreban veliki angažman i PURS-a i poreskih obveznika. Bez te saradnje nećemo moći da ostvarimo ovaj plan.

Porez na nepokretnosti

* Kakva je naplata poreza na nepokretnosti? Građani su imali određenih prigovora na račune koje su dobijali.
VIDOVIĆ: Fiskalni registar nepokretnosti u PURS se pravi isključivo na bazi poreskih prijava koje su podnijeli poreski obveznici. Očekivala sam da će biti i više prigovora, s obzirom na to da su poreske prijave jako loše popunjene. Bile su zaista i komplikovane i to je donekle opravdanje za takvo stanje. Trenutno od ukupno uručenih računa imamo sedam odsto prigovora, koji su u najvećem broju slučajeva zbog neispravno popunjenih prijava. Poreski obveznici nisu prijavili sve članove domaćinstva za oslobađanje plaćanja određenih površina. Popravkom tih prijava prigovori će biti riješeni. Nismo zadovoljni naplatom prihoda. Ona je otprilike na prošlogodišnjem nivou, a trebalo bi da bude mnogo veća. U idućem periodu krenućemo u kampanju naplate prihoda na nepokretnosti i nadamo se da ćemo do kraja godine, kada budu riješeni i prigovori, naplatiti oko 20 miliona KM. Glas Srpske

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti