Capital.ba

Zora Vidović: Dati veća ovlaštenja poreskim inspektorima

09.02.2015. / 7:21

Zora_Vidovic_081012BANJALUKA, Možemo biti zadovoljni nivoom naplate javnih prihoda u 2014. godini, ali je neophodno pooštriti kaznenu politiku i dati veća ovlaštenja poreskim inspektorima kako bi naplata bila još efikasnija, rekla je Zora Vidović, direktor Poreske uprave (PU) RS.
Ona je u intervjuu za “Nezavisne”najavila da će se ove godine i zdravstvene ustanove naći na udaru prinudne naplate ukoliko za tim bude bilo potrebe.
Kako ocjenjujete naplatu javnih prihoda u RS u prošloj godini?
VIDOVIĆ: Za prošlu 2014. godinu izuzetno smo zadovoljni naplatom javnih prihoda, s obzirom na to da je bila velika šteta od poplava. Naplatili smo 2,136 milijardi KM, što je šest odsto više u odnosu na plan. Posebno smo zabilježili rast kod naplate doprinosa, u iznosu od 1,389 milijardi KM, ili 78 miliona maraka više nego u 2013. godini, što je rast od šest odsto. Za Fond penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) naplatili smo 22 miliona KM više, a za Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) 11 miliona maraka više.

 
Kakva je struktura dugova za doprinose?
VIDOVIĆ: Dug za Fond PIO RS je 400 miliona maraka. Od tog iznosa 120 miliona se nalazi u stečaju i likvidacijama, što znači da od tih 120 miliona KM možemo naplatiti otprilike 10 odsto, jer takav je prosjek naplate u stečajevima. Isto tako imamo u reprogramima 48 miliona KM. U tih 400 miliona imamo i 60 miliona prijavljenog doprinosa koji još nije dospio za naplatu. Prema tome, trenutno je za Fond PIO RS dospjelo za naplatu 180 miliona KM, a moram vam reći da samo zdravstvene ustanove za Fond PIO duguju 50 miliona maraka. Što se tiče FZO RS dug je 245 miliona maraka, od čega je 68 miliona KM u stečaju i likvidaciji, što opet znači deset odsto naplate, 31 milion KM je u reprogramu, 40 miliona KM je prijavljeno, a nije još dospjelo. Znači razlika je 105 miliona KM, što je sad dospjelo i treba naplaćivati. Od tih 105 miliona 32 miliona maraka duguju zdravstvene ustanove.
Koliko je evidentirano postupaka prinudne naplate u 2014.?
VIDOVIĆ: Preduzeli smo 51.395 postupaka prinudne naplate, u kojoj je naplaćeno 40 odsto od ukupne sume koja je bila 113 miliona KM. Zaplijenili smo gotovinu kod 20.000 poreskih obveznika, blokirali 15.600 žiro računa poreskih obveznika, zaplijenili lična primanja kod više od 9.000 poreskih obveznika. Prodali smo pokretnu imovinu kod 7.000 obveznika i predali zahtjev za uknjižbu 502 hipoteke na nepokretnu imovinu. Isto tako smo kod suda aktivirali 57 hipoteka, a inače u proceduri u sudu imamo podneseno 186 zahtjeva za prodaju nepokretnosti. Moram reći da to ide dosta sporo i da sudovi, vjerovatno pretrpani svojim predmetima, uzrokuju da naši predmeti sporo dolaze na red.
Kakvi su bili rezultati kontrola Poreske uprave RS?
VIDOVIĆ: Urađeno je oko 4.400 kontrola u prošloj godini, a efekat je da su u njima inspektori našli 52 miliona KM novih skrivenih obaveza, koje poreski obveznici nisu prijavili. Imali smo nepunih tri hiljade kontrola neizdavanja fiskalnih računa, podnijeli smo 1.562 prekršajna naloga na kaznu veću od milion maraka i u toku godine zatvorili smo 26 objekata na rok od 30 dana. Ovdje nismo zadovoljni kaznenom politikom jer sudovi najčešće presuđuju uslovne kazne, čak i za istog poreskog obveznika i po nekoliko puta. Zbog toga je i od ovih milion maraka kazne naplaćeno samo 186.000, što je veoma malo i mislim da se u tom dijelu mora raditi nešto na promjeni zakonskih propisa. Da se pooštre mjere i da se daju veća ovlaštenja inspektorima PU RS da mogu djelovati na licu mjesta, bez odlučivanja od strane suda. U prošloj godini podneseno je i 25 krivičnih prijava za one poreske obveznike koji su vršili krivične radnje utaje poreza, crnih blagajni i tako dalje, i oštetili budžet za 4,5 miliona maraka.
Možete li nam reći neke od novina u radu PU RS u 2015. godini?
VIDOVIĆ: Na naš prijedlog, a uz podršku Ministarstva finansija RS, Narodna skupština RS donijela je izmjenu Zakona o poreskom postupku. Mi očekujemo u narednim danima da će biti objavljen pravilnik, koji se odnosi na utvrđivanje poreske osnovice procjenom. Znači, procjenom PU RS utvrđivaće poresku osnovicu za porez na dobit kod pravnih lica i za porez na dohodak kod fizičkih lica. U svakom momentu kada PU procijeni da poreski obveznik nije realno prikazao prihod, a samim tim i poresku osnovicu, radiće se procjena.
Kako će to izgledati u praksi?
VIDOVIĆ: Primjera radi, kod fizičkog lica upoređivaće se vrijednost i pokretne i nepokretne imovine, vrijednost akcija, udjela u određenim firmama, štednja na računu i sve one vrijednosti koje to fizičko lice ima i porediće se 1. januara i 31. decembra. Onda će se na bazi toga formirati ta poreska osnovica. Onaj prihod koji je to fizičko lice prijavilo, a koje ne odgovara uvećanju pokretne i nepokretne imovine biće razlika koja će biti oporezovana. Isto tako za pravna lica utvrđivaćemo kompletnu imovinu i na početku i na kraju godine, upoređivati ih sa sličnim poreskim obveznicima, tako da ćemo dolaziti do jedne nove poreske osnovice i sigurna sam da će u 2015. godini ovaj efekat kontrola biti daleko veći. To je najveća novina, koju za sada u našem okruženju ima samo Srbija.
Koliki je ukupni realni dug prema PU RS?
VIDOVIĆ: Što se tiče ukupnog realnog duga, moram reći da nam javna preduzeća i ustanove, opštine, lokalni budžetski korisnici duguju više od 250 miliona maraka. Svi su u prinudnoj naplati, apsolutno. Više nema poreskog obveznika koji nije u prinudnoj naplati, a da je dospjela poreska obaveza izuzev zdravstvenih ustanova. I one će sada krenuti u ovoj godini.
Znači i zdravstvene ustanove idu u prinudnu naplatu?
VIDOVIĆ: Oni su jedini poreski obveznici koji nisu bili u prinudnoj naplati. Po zaključku Vlade RS, oni su bili oslobođeni prinudne naplate do 31. decembra pošle godine, s tim što je FZO RS trebalo da uplati njihove tekuće obaveze za one zdravstvene ustanove koje to same ne urade. Znači trebalo je da umanji tranšu prema toj zdravstvenoj ustanovi i da plati doprinose. To nije rađeno u prošloj godini i zbog toga se nakupilo i tekućeg duga. U ovoj godini ćemo naplaćivati tekući dug i sve zdravstvene ustanove će se nalaziti u prinudnoj naplati, ako ne budu plaćale te dugove.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS najavio je reorganizaciju PU RS u smislu poboljšanja efikasnosti rada.
VIDOVIĆ: Što se tiče reorganizacije, mi je radimo svakodnevno, preusmjeravamo radnike u one dijelove gdje ima više posla, a smanjujemo tamo gdje se manje radi. Mislim da u PU RS treba imati veći broj inspektora, daleko veći, jer prosjek u Evropi je da svaka PU od ukupnog broja radnika ima od 25-40 odsto inspektora, a u našoj PU je to 12 odsto inspektora. Imamo mnogo tehničkih poslova na prijemu poreskih prijava, na obradi tih prijava, na prijavi i odjavi radnika. To su sve poslovi koje smo dobili iz fondova, a za to nismo dobili broj radnika. Samo ću vam reći da naš referent za naplatu, primjera radi, svaki pred sobom ima od 700 do 2.000 poreskih obveznika. Nezavisne novine

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!