Capital.ba

Zona slobodna, a pusta

13.11.2014. / 7:55

slikaZRENJANIN, Mada je prestižni “FDI magazin” (“Fajnenšel tajmsa”) zrenjaninskoj slobodnoj zoni nedavno dodijelio laskavo priznanje proglasivši je najboljom u Evropi po podsticajima za investitore, lokalna samouprava već godinama, tačnije od 2008, ne uspjeva da privuče nijednog novog investitora. 

Zašto je to tako niko od čelnika Zrenjanina nije znao decidirano da nam kaže.

Ovom paradoksu može se dodati još jedan – Zrenjanin je ostao bez “Luvate” – američke multinacionalne kompanije kojoj je Grad, uz saglasnost države, poklonio plac od skoro šest hektara za izgradnju fabrike toplotnih izmenjivača i koja je trebalo da zaposli 200 radnika. I pored ovog primamljivog uslova, “Luvata” je odustala od Zrenjanina. Odbila je besplatan plac i proizvodnju pokrenula u Sremskoj Mitrovici, gdje u pogonima nekadašnje MIV sprovodi braunfild investiciju vrijednu 12 miliona evra.
I, dok zamjenik gradonačelnika Saša Santovac i pomoćnik za investicije Ivan Dević objašnjavaju da im nije jasno zašto je “Luvata” promijenila plan, i ističu da od ove kompanije još zvanično nisu dobili negativan odgovor, stigao je i drugi “šamar” stratezima investicione politike Zrenjanina. Od ulaganja u ovaj kraj odustao je i turski investitor “Itimat”. Odabrao je Šabac za izgradnju nove mljekare, vrijedne četiri miliona evra u kojoj će zaposliti 100 radnika.
Branislav Malagurski, direktor slobodne zone u Zrenjaninu, jedne od deset koliko ih trenutno ima u Srbiji, a kompanijama omogućavaju izuzetne beneficije u poslovanju, naročito u izvozu i kada je riječ o porezima i doprinosima, ponosan je na priznanje FDI. Ističe da u zoni trenutno posluje 12 firmi, od kojih su tri proizvodne, imaju više od 3.000 zaposlenih, a prošlogodišnji promet premašio je 200 miliona evra.
– Cilj nam je da proširimo obim poslovanja i povećamo broj firmi koje posluju u režimu zone. Očekujemo da lokacija Ečka dobije još neke korisnike, jer u toku su pregovori lokalne samouprave sa potencijalnim investitorima – ističe Malagurski, kome je na priznanju uglednog magazina čestitao gradonačelnik Čedomir Janjić.
I, dok Janjić prilikom posjete zoni poručuje da se gradska uprava neće zaustaviti na ovome, te da je glavni zadatak lokalne samouprave da dovede investitore i otvori nova radna mjesta, iz tabora ovdašnjih opozicionih partija stižu žestoke kritike zbog loše investicione politike. Posebno zato što atraktivna zona Ečka, u koju je investirano skoro pet miliona evra, već godinama “zvrji” prazna, obrasla u korov.
– Zahtjevamo odgovor zašto je “Luvata” otišla i odustala od besplatnog placa u Zrenjaninu, ko je izazvao povlačenje ovog investitora – kaže Aleksandar Rudić, član IO GO LSV.

Tri firme

Prema podacima Ministarstva finansija – Uprave za slobodne zone, zrenjaninska ima tri lokacije na 98 hektara, od kojih su dvije u funkciji – Bagljaš i Cvetna, a u njima su aktivne tri fabrike. Na Bagljašu radi njemačka firma “Drekslmajer”, dok u Cvetnoj ulici, gdje je u bivšoj upravnoj zgradi fabrike namještaja i sjedište slobodne zone, posluju slovenačka “Kolpa” i “LK Armatur” koja izrađuje čelične cijevi.

Zamrlo zbog afere?
Investicioni bum i dolazak desetak stranih investitora, inače, u zrenjaninskim industrijskim zonama dogodio se u periodu od 2001. do 2007. Sve je zamrlo 2008. godine, poslije izbijanja poznate afere “Građevinska mafija”, kada su se iza rešetaka našli skoro svi rukovodioci grada. Svi akteri afere kasnije su oslobođeni krivične odgovornosti zbog nedostatka dokaza, ali više nijedan investitor nije došao u Zrenjanin. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!