Capital.ba

Zle bankare Evrope stigla kazna

03.03.2013. / 13:49

bankariZAGREB,  Dan nakon što su bonusi za bankare ograničeni, prvi put nakon dugo vremena zabilježen je pad cijena luksuznih nekretnina.

Dejvid se budi u lokvi znoja. Sanjao je da je ubio svog šefa. To mu se događa već drugi put ove nedjelje a sedmi put ovog mjeseca. Njegova supruga Vendi nije iznenađena – kao i svake godine, Dejvid, bankar u londonskom Sitiju, pati od “bonus groznice”.

Dejvid i Vendi žive u uglednom djelu Londona, tik uz Sloun Skver. Imaju Rendž Rover i Porše 911 Turbo kabriolet, ormare pune markiranih haljina i odjela , ponešto satova i dijamantskih ogrlica i apetit koji raste sa svakom sezonom. Ono što Vendi ne zna jeste da imaju i dugove koji će postati problematični ako Dejvid ove godine ne dobije bonus sa sedam cifara.

Glavni lik knjige “U vrijeme bonusa niko ne čuje da vičeš”, koja je samo napola fikcija jer je njen autor Dejvid Karters ranije radio u Sitiju, nije jedini kome su nedjelje krajem februara i početkom marta najstresniji u godini. U ovom periodu između naivnih novogodišnjih odluka i odgađanog proletnog buđenja, finansijsko središte Londona, Siti, preživljava svoj kalendarski vrhunac. Zato je prošlonedeljna odluka Brisela prihvaćena kao grom iz vedra neba.

Nakon osmosatne intenzivne debate Evropski parlament je u srijedu donio odluku o ograničavanju bankarskih bonusa. Odsad će banke svojim radnicima moći isplaćivati bonuse koji nisu veći od njihove plate, a u posebnim slučajevima 200 odsto veće od plate ako tako odluče akcionari. Glavni pregovarač Evropskog parlamenta, Otmar Karas, rekao je da je time postignut “regulacioni paket kojim će se banke stabilizovati i bolje oduprijeti krizi”.

Kao posljedica te odluke desilo se da su cijene stanova u najelitnijim dijelovima Londona, po prvi put nakon dugog perioda, počele da padaju.

Prosječno nedjeljno iznajmljivanje stana od 100 kvadrata iznosilo je 1.000 funti, a prodajna cijena 1.200.000 funti. Iako se ekspanzija luksuznih nekretnina uglavnom pripisuje vojsci oligarha s Istoka, čini se da je ona iz Sitija, sastavljena od gotovo pola miliona ljudi iz raznih dijelova svijeta, brojnija i time važnija za (gradsku) ekonomiju. Predstavnik Ferarija u Londonu, gradu u kojem je lani prodat najveći broj tih luksuznih automobila na svijetu, napominje da se pad prodaje osjeća već nekoliko mjeseci, još dok je bonus bio samo tema rasprave.

Zato neki predviđaju da će doći do egzodusa iz Sitija.

“Zašto bi iko želio da ostane da radi u Evropi kada može otići u Nju Jork ili Hong Kong i zaraditi bonus koji je u Evropi zakonom zabranjen” pita Anđelika Džons  koja četiri godine vodi jedno od odjeljenja Dojče banke.   Jutarnji list

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!