Capital.ba

Zemlje u razvoju bez pet hiljada i 860 milijardi dolara?!

04.03.2013. / 11:11

dolariVAŠINGTON, Organizacija “Globalna finansijska ispravnost” navodi da je od 2001. do 2010. godine iz 150 zemalja u razvoju nezakonito izvučeno – pet hiljada i 860 milijardi dolara?!

Globalna organizacija za praćenje korupcije sačinila je spisak zemalja u kojima različiti oblici korupcije odnose velike svote novca iz ekonomije i iz džepova pojedinaca, a na čelu tog spiska je Kina.

Cijena korupcije je zaprepašćujuća. Kina je na čelu spiska sa dvije hiljade i 750 milijardi dolara nezakonitog odliva kapitala.

Meksiko je drugi, sa više od 476 milijardi dolara potrošenih na korupciju, što je više od četiri i po hiljade dolara po osobi.

Rusija je na petom mjestu sa 152 milijarde dolara.

Nigerija je sedma, kao najviše rangirana afrička zemlja, sa nezakonitim odlivom od 129 milijardi dolara, odnosno 864 dolara po stanovniku.

Korumpirani zvaničnik koji traži mito predstavlja svega tri do pet odsto od ukupne koruptivne sume, objašnjava direktor “Globalne finansijske ispravnosti” Rejmond Bejker.

Veći dijelovi su – kriminalna komponenta, koja iznosi 30 do 35 odsto ukupne sume.

Ipak, izbjegavanje komercijalnog poreza – oko 60 do 65 odsto totala – daleko je najveći dio ovog problema.

Za prebacivanje velikih suma novca potreban je ogroman, svjetski “sivi finansijski sistem”, upozorava Bejker.

Suštinski elementi tog sistema su: tajnost, pravna nenadležnost, skrivene korporacije, anonimni računi, lažne dobrotvorne organizacije.

Dio sistema su i lažne tržišne cijene kao i različite tehnike pranja novca.

“Globalna finansijska ispravnost” ukazuje da su jedna od najvećih finansijskih “crnih rupa” na svijetu – SAD, gdje anonimne kompanije mogu jednostavno da se registruju i potom služe kao provodnik nezakonitog novca.

Organizacije za praćenje korupcije kažu da bankarska tajnost u zapadnim državama – među kojima su Švajcarska i neka Karipska ostrva – privlači gotovinu nastalu korupcijom i olakšava njen protok.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!