Capital.ba

Zemlje pod embargom uvezle oružje za 2,2 milijarde dolara

06.05.2012. / 15:18

PARIZ, Zemlje koje su pod međunarodnim embargom, kupile su od 2000. godine oružje u vrijednosti od 2,2 milijarde dolara.

U izvještaju humanitarne organizacije “Oksfam” navodi se da je uprkos tome što su Ujedinjene nacije ili regionalne institucije uvele u periodu između 2000-2010. godine embargo na uvoz oružja za 26 zemalja, više njih je uspjelo da znatno poveća svoj arsenal.

Mjamnar je u pomenutom periodu kupio oružije u vrijednosti od 600 miliona dolara, Iran od 2007-2010. za 574 miliona dolara, a Demokratska Republika Kongo od 2000-2002, za 124 miliona dolara.

U izvještaju “Oksfama” se naglašava kako ove brojke jasno pokazuju da je neophodno što prije usvojiti obavezujući sporazum o trgovini konvencionalnim oružjem u svijetu.

O međunarodnom sporazumu o trgovini klasičnim naoružanjem treba da se pregovara u periodu od 2. do 27. jula ove godine u UN u Njujorku.

Kao primjer nekontrolisane trgovine oružija “Oksfam” navodi Siriju koja je od svog glavnog snabdjevača Rusije 2010. kupila protivavionsku odbrambenu opremu vrijednu 167 miliona dolara i municiju i lako naoružanje za milion dolara.

Po nevladinoj organizaciji sa sjedištem u Velikoj Britaniji, jedan dio tog naoružanja su vlasti Sirije koristile protiv demonstranata.

Sirija je pod embargom UN na uvoz oružija od maja 2011, što podrazumjeva i kupovinu “oružja i opreme koji mogu biti korišćeni u represivne svrhe, prenijela je francuska novinska agencija AFP.

“Postojeći vid embarga je veoma lako prekršiti. Potreban je novi zaista striktan sporazum. Kako objasniti to što je trgovina bananama mnogo striktnije uređena nego prodaja mitraljeza?”, prokomentarisala je Ana MekDonald, direktorka sektora za naoružanje u “Oksfamu”.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!