Capital.ba

Zbog tražnje u Kini pada ponuda olova u svijetu

14.12.2011. / 8:00

NJUJORK, Globalni višak olova na tržištu bi uskoro mogao da padne na petogodišnji minimum usljed toga što Kina, najveći svjetski kupac tog metala, kupuje sve veće količine zbog potreba u proizvodnji akumulatora za širok raspon proizvoda, od električnih automobila do električnih bicikala.

Suficit u snabdijevanju olovom će na svjetskom tržištu 2012. godine pasti na 8.000 metričkih tona sa 78.000 tona iz ove godine, procjena je američke investicione banke “Morgan Stenli”.
Kina, koja u ukupnoj svjetskoj tražnji olova učestvuje sa oko 44 odsto, zabilježiće sljedeće godine 9,5 odsto veću potrošnju tog metala nego 2011, prenijela je agencija Blumberg, čija je anketa takođe pokazala kako bi cijena olova u 2012. mogla da poraste za čak 19 odsto na 2.500 dolara za tonu.
I pored toga što je taj metal ove godine pojeftinio za čak 18 odsto zbog rastuće zabrinutosti ulagača da će sporiji ekonomski rast uticati na pad potrošnje sirovina, analitičari i trgovci sada prognoziraju da će cijene rasti jer raste i potrošnja.
U “Morgan Stenliju” procjenjuju da će 2012. tražnja olova porasti desetu godinu zaredom, kao i da će nastaviti da raste tokom naredne četiri godine. “Tražnja akumulatora će nastaviti da raste manje ili više istom brzinom, bez obzira na to da li je došlo do recesije ili ne”, izjavio je analitičar banke “BNP Pariba”, Stiven Brigs.
Oko 80 odsto ukupne količine olova u svijetu koristi se za proizvodnju akumulatora, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!