Capital.ba

Zbog sumnje na pranje novca SIPA-i prijavljene transakcije od 68 miliona KM

23.07.2021. / 15:26

SARAJEVO – Banke, auto-kuće, notari, berze i drugi koji posluju u finansijskom i nefinansijskom sektoru prijavili su tokom prošle godine kao sumnjive transakcije u vrijednosti od 68,3 miliona maraka, podaci su Finansijsko-obavještajnog odjela Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH.

oporezivanja dividende

Izvor: Nezavisne novine

Naime, komercijalne institucije koje posluju u finansijskom i nefinansijskom sektoru su, na osnovu Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, obavezane provoditi mjere za otkrivanje i sprečavanje pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.

U okviru tih mjera propisana im je obaveza da SIPA-i dostavljaju izvještaje o sumnjivim transakcijama ili osobama, o gotovinskim transakcijama i povezanim gotovinskim transakcijama čija vrijednost iznosi ili prelazi iznos od 30.000 KM.

„Tokom 2020. godine zaprimljeno je 812 obavještenja o sumnjivim transakcijama čija ukupna vrijednost iznosi 68.392.924 KM“, naveli su u Finansijsko-obavještajnom odjelu (FOO).

Od pomenute cifre, banke su prijavile transakcije od 63,6 miliona, a ostali obveznici od 4,7 miliona KM.

U SIPA-u su stigla i obavještenja o gotovinskim i povezanim gotovinskim transakcijama čija ukupna vrijednost iznosi čak 19,2 milijarde KM, od čega su banke prijavile transakcije od 18,3 milijarde, a ostali od 839,3 miliona KM.

Za CAPITAL su u SIPA-i rekli da Finansijsko-obavještajni odjel, u skladu sa Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, prima, prikuplja, evidentira i analizira podatke, infromacije i dokumentaciju te nadležnim tužilaštvima, organima nadležnim za istraživanje krivičnih djela pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti i drugim nadležnim institucijama dostavlja rezultate analitičko-istražnog procesa.

„FOO je 2020. godine tužilaštvima dostavio 15 izvještaja (deset izvještaja i pet dopuna izvještaja) kojim je za 49 osoba (39 fizičkih i deset pravnih osoba) dokumentovano postojanje osnova sumnje da su počinili krivično djelo pranja novca i više predikatnih krivičnih djela“, istakli su u SIPA-i.

Navedenim izvještajima prijavljeno je postojanje osnova sumnje na počinjenje krivičnog djela pranja novca u iznosu od oko 12,9 miliona KM, pričinjena materijalna šteta od prijavljenih predikatnih krivičnih djela u iznosu od oko 6,8 miliona te stečena imovinska korist u ukupnom iznosu oko 8,5 miliona KM.

Podsjećamo, portal CAPITAL ove sedmice objavio je opširno istraživanje o metodama pranja novca u BiH koje je pokazalo da su građevinarstvo i nekretnine, bankarski i sistem brzog transfera novca, ugostiteljstvo, osiguravajuće kuće, kladionice i kockarnice, advokati, računovođe, taksisti – samo neke od djelatnosti preko kojih se u Bosni i Hercegovini pere nelegalno stečen novac.

sipa pranje novca

Načini i tehnike pranja novca

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Zbog sumnje na pranje novca SIPA-i prijavljene transakcije od 68 miliona KM

    1. Rex

      A ovo što preko opština i gradksih uprava peru po nekoliko miliona kroz poslove za njihove iste firme godinama po velike cifre, ajd da je neka sića do 50 000 nego sve jače bar tako primećujem da ima slučajeva u nekim gradovima.