Capital.ba

Zbog sto metara pijaca ostala bez kupaca

31.07.2019. / 7:30

PRIJEDOR, Koliko je trgovinska djelatnost osjetljiva i nepredvidiva, najbolje svjedoči primjer iz Prijedora, gdje je izmještanjem za samo sto metara pijaca ostala i bez kupaca i bez trgovaca.

U pitanju je objekat u naselju Pećani, vrijedan gotovo tri miliona maraka, koji je izgrađen prije tri godine umjesto tadašnje pijace koja je bila pokraj magistralnog puta, a gdje se danas nalaze stambeni objekti.

“Ljudima je stara lokacija bila puno bolja, jer su bukvalno mogli kupovati iz auta. Sada se moraju namjenski zavlačiti do nove pijace, što im je očigledno problem”, kazao nam je jedan od zakupaca, koji nije želio da mu navodimo ime.

Prema njegovim riječima, promet na novoj lokaciji se višestruko smanjio, a konkurencija u vidu tržnih centara je ojačala pa je opstanak u takvim uslovima gotovo nemoguć.

Darko Zgonjanin, direktor “Gradske tržnice”, preduzeća u čijem sklopu posluje i pijaca u Pećanima, kaže kako postoji više razloga zbog kojih ovaj objekat nikada nije zaživio u punom obimu.

“Pijaca ni do danas nije završena. Već prve godine kada je došla oštra zima, zbog otvorene nadstrešnice, otišlo je 50 odsto zakupaca, koji se nikada nisu vratili. Nisu završeni ni poslovni prostori, gdje bi trebalo da budu smješteni pekare, kafići, ribarnica, a nemamo nijedno priručno skladište gdje bi prodavci mogli da ostave hladnjaču i slično. Mi kao preduzeće nemamo novca da investiramo niti da se uhvatimo u koštac s tržnim centrima, koji za reklame daju više od našeg godišnjeg obrta”, kazao je Zgonjanin.

Dodaje kako je dio stanovništva koji se bavio proizvodnjom povrća, voća, cvijeća, rasada i slično svoju sreću potražio u inostranstvu pa je i to jedan od razloga za sve manji broj zakupaca.

Zbog svih problema, godišnja popunjenost kapaciteta je oko 25 odsto, s tim da se u zimskom periodu spušta i ispod 10 procenata, iako je cijena zakupa prihvatljiva.

“Mjesečni zakup stola je 100 KM, a zakupac robu ne mora preko noći da sklanja sa tezge jer tu ima čuvar, koji 24 sata motri na objekat. Takva pogodnost se malo gdje nudi”, kazao je Zgonjanin.

Prijedorčanin Zoran Petoš kaže kako su veliki tržni centri smanjili promet na gradskim tržnicama, te da je očekivano da je sve manje onih koji prodaju na pijacama.

“Marketi voće i povrće nabavljaju u velikim količinama i tu je jeftinije nego kod ljudi koji prodaju na pijaci”, kazao nam je on.

Inače u Prijedoru je već propala jedna pijaca i to ona u naselju Urije, koja je otvorena 2011. godine. Na toj lokaciji je izgrađeno dječje igralište. Dejan Tovilović/Nezavisne

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Zbog sto metara pijaca ostala bez kupaca

    1. Zoran

      A samo da su razmisljali kao sto nisu..pa da su zamijenili parcele tj novu pijacu gradili na mjestu gdje je bila stara pijaca a ovaj stambeni objekat u izgradnji na parcelu gdje je sada nova pijaca…svima bi bilo bolje. Em je ono vise parcela za stambeni objekat em je ovo vise parcela za pijacu..
      A kostalo je vise od 3,5mil KM.

    2. LULA

      Dragi Prijedorčani za propast ove pijace znalo od početka gradnje, ali je svakako preko nje oprano dosta para u džepove vlastodržaca DNS ovaca.
      Prijedor je sagradio buvlju pijacunaselju Urije koja nikada nije zaživjela, sada je na njoj gradonačelnik pre neki dan pustio ljulje za djcu i tobogane, ali otkačena kapija koja preti bezbijednosti djece se nigde ne spominje.
      Cigani koji su živjeli na lokaiji te pijace su preseljeni pored Hotela Prijedor pa tako upotpunjuju slliku Prijedorima svim turistima koji dođu u hotel prošetaju obalom rijeke Sane. Naime cigani pored Sane peru tepihe, bacaju smeće što je svakako slika našeg grada.
      Sramota, sramota, žalosno, kao da živimo u cigan mahali a ne u gradu.

    3. Saša

      Ovakva pijaca, koja je, 90 % sam siguran, najskuplja u BiH, nikome u Prijedoru nije potrebna.Živjeli tržni centri.