Capital.ba

Zbog sive ekonomije Srbija svakog dana izgubi 8 miliona evra

05.09.2016. / 9:48

Siva ekonomija je rak-rana srpskog društva, jer zbog nje državna kasa svakog dana ostaje uskraćena za osam miliona evra.

siva ekonomija
Naime, da je finansijska disciplina veća i da su u legalnim tokovima promet, zapošljavanje i plaćanje poreza, bilo bi novca da svaka opština u Srbiji dobije novi dom zdravlja, što bi koštalo oko 609 miliona evra, da se rekonstruišu i opreme sve opšte i specijalne bolnice, za šta bi bilo potrebno 439 miliona evra, i tako dalje…

Tako bar pokazuju podaci do kojih je došao NALED, a koje je na svom stolu imao i premijer Aleksandar Vučić. On je, možda i zbog toga, u svom ekspozeu najavio odlučne mjere na suzbijanju epidemije nelegalnih tokova u svim segmentima društva. Doduše, i svi njegovi prethodnici od 2000. su najavljivali da će se oštro suprotstaviti toj bolesti srpskog društva, ali sve je ostajalo mrtvo slovo na papiru.

Zato i ne treba da čudi što nam je obim sive ekonomije 2013. bio blizu 34 odsto BDP. Ipak, zahvaljujući novim zakonskim rješenjima i pojačanim kontrolama, prethodna Vlada i Poreska uprava uspjele su da smanje sive tokove pa se sada procjenjuje da se u nelegalnim vodama gubi oko 30,1 odsto BDP. Pošto je i to mnogo, premijer je u svom ekspozeu najavio bitku do istrebljenja.

“Siva ekonomija ne može da se suzbije sve dok se ne shvati da su obaveze prema državi u interesu građana, odnosno da se iz poreza finansiraju bolnice, škole, igrališta… U uređenim zemljama građani razumiju da moraju da plaćaju obaveze državi da bi mogla da ispuni obaveze prema njima u vidu finansiranja zdravstva, prosvjete i socijalnih davanja. Svakoga dana kada država kaže da želi da naplati porez suočeni smo sa napadima kako ona samo uzima. Već sutra svi kažu da država treba da plati još nešto. Ako tražimo od države, moramo i one koji u tome učestvuju da zakonskim sredstvima natjeramo da učestvuju u tržištu”, rekao je Vučić.

U NALED-u napominju da je ipak vidljiv pomak.

“Prethodna Vlada je donijela zakonska rješenja koja su doprinijela da se iz nelegalnih pređe u legalne tokove poslovanja. Donesena je i Nacionalna strategija kojom je predviđeno da se obim sive ekonomije sa 30,1 smanji na 26,7% BDP-a, odnosno za oko milijardu evra do 2020.”, kažu u NALED-u.

Naplata poreza iznad očekivanja

Naplata poreza u ovoj godini sve je bolja, a u prvih osam mjeseci, zaključno sa 31. avgustom, prema podacima Poreske uprave, naplaćeno je 728,7 milijardi dinara, što je za 70,4 milijarde više nego u istom periodu 2015. Poreska uprava je u istom periodu 2015. naplatila 658,3 milijarde dinara, tako da koeficijent ostvarenja ukupne naplate te institucije u prvih osam mjeseci 2016, u odnosu na 2015, iznosi 110,7. Blic

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!