Capital.ba

Zbog ograničenog zapošljavanja žena, godišnji gubitak BDP-a 16 odsto

23.04.2018. / 11:40

SARAJEVO, BiH godišnje gubi 16 odsto BDP-a zbog ograničenog učešća žena na tržištu rada, dok samo trećina od ukupnog broja radno sposobnih žena u zemlji ima formalno zaposlenje, izjavila je Lada Buševac, šef Kancelarije Međunarodne finansijske korporacije /IFC/ u BiH, člana Grupacije Svjetske banke.

Buševac je rekla da postoje mnogi razlozi za nezaposlenost žena, kao što su nedostatak vještina, nedostatak adekvatnih radnih mjesta, ali da je to najčešće infrastuktura koja treba da pomaže ženama da lakše traže i zadrže posao.

Prema njenim riječima, ženama nedostaje ona vrsta infrastrukture kojom bi im se olakšalo ispunjavanje porodičnih obaveza, među kojima je najznačajnija briga o djeci, da ne bi razmišljale da time žrtvuju želju za napretkom i razvojem karijere.

“Pokazatelji govore da se trenutno u BiH, u 60 odsto slučajeva, djeca čuvaju kod kuće. Vrtića nema dovoljno ili nisu finansijski dostupni, a da bi bili, potreban je posao i tako sve u krug”, izjavila je Buševac novinarima u Sarajevu prije održavanja konferencije “Stvaranje boljih radnih mjesta, odgovorni poslodavci donose promjene za žene”.

Ona je naglasila da je pitanje brige o djeci društvena odgovornost, a ne žensko pitanje, te dodala da je u prezentaciji izvještaja na ovoj konferenciji prikazan primjer 10 firmi iz isto toliko zemalja, te da su problemi slični, bez obzira na razvijenost zemlje.

Buševac je naglasila da postoje rješenja za ovu problematiku, ali da ona zavise od firme, u kom sektoru posluje, te dodala da su prisutni i važni kulturološki i socijalni preduslovi.

Ona je izrazila nadu da će se u razgovoru čuti neka od rješenja, koja će inspirisati, kako privatni, tako i javni sektor u BiH, da stvori bolje uslove za veće zapošljavanje žena.

Kristen Njuit, jedan od autora ovog izvještaja, rekla je da je od velikog značaja da se rodna ravnopravnost ne posmatra isključivo kao “žensko pitanje”, već kao ključ za širi proces ekonomskog i društvenog razvoja.

“Nemogućnost korištenja kvalitetne i prihvatljive brige za djecu je i dalje najznačajnija prepreka većem učešću žena na tržištu rada, zato što uvijek, u pravilu, žene mnogo češće nose odgovornost za brigu o djeci, od muškaraca”, istakla je NJuitova.

U izvještaju se, prema njenim riječima, razmatraju uloge privatnog sektora u pružanju kvalitetne brige o djeci, te brige koja je finansijski dostupna i on razmatra 10 različitih studija koje pružaju smjernice firmama kako da omoguće brigu o djeci jer kao krajnji rezultat omogućava dobit i kompanijama i zaposlenima.

Direktor kompanije “DM” u BiH Damir Šlosel rekao je da zadovoljstvo zaposlenih u nekoj firmi raste kada poslodavac “osluškuje” i ispunjava potrebe svojih zaposlenih.

“Mi u `DM-u` svake tri godine sprovodimo ispitivanje zadovoljstva naših zaposlenih o okruženju u kom rade, a posljednje takvo ispitivanje, koje je bilo prije dvije godine, pokazalo je da je 94 odsto zaposlenih bilo zadovoljno onim što im firma pruža i rado bi ostali da rade u njoj”, istakao je Šlosel.

Prema njegovim riječima, ova kompanija omogućava svojim zaposlenim da nađu ravnotežu između poslovnih i privatnih obaveza, a prisutna je i fleksibilnost na radnom mjestu.

Današnjoj konferenciji prisustvuju predstavnici firmi, nadležnih agencija, te stručnjaci iz cijele BiH. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!