Capital.ba

Zarađuju i od mraza

17.02.2012. / 7:40

BEOGRAD, Debeli minus i snijegom okovani putevi u Srbiji za mnoge su bili prilika da dodatno zarade.

Upravo u vrijeme velikih smetova, lopate za snijeg su znatno poskupjele, za ogrevno drvo sada se u mnogim gradovima Srbije traži i duplo više, a pojedini preprodavci su mrazeve na tezgama iskoristili da profitiraju preprodajući voće i povrće iz trgovina.
Mrazevi i niske temperature stigle su za mnogobrojna domaćinstva u nezgodno vrijeme. Rezerve ogreva su se istrošile, a na stovarištima uglja i ogrevnog drveta skoro i da nema. Zavijani putevi gotovo su zaustavili snabdijevanje stovarišta, pa je cijena ogreva duplirana.

– Metar kubni je 50 do 60 evra – kaže preprodavac ogrevnog drveta u Valjevu. – Nije lako po ovoj zimi dotjerati drva, a treba i provesti čitav dan napolju. Interesovanje je veliko, ali para slabo ima. Kupuju na džakove, jer se nema za kubik ili dva.
Ogrevno drvo sada je skuplje od uglja. Za kubik je protekle jeseni bilo potrebno 2.000 do 2.500 dinara. Sada se kod malobrojnih preprodavaca ne može nabaviti ispod 4.000 dinara, mada mu je cijena i do 6.000 dinara.
Sa druge strane, od niskih temperatura i mrazeva voće i povrće na pijacama brzo propada, pa kupaca nema. Većina građana sada se zelenišom snabdijeva u trgovinama, jer su tezge prazne. Tek nekoliko prodavaca je malobrojne kupce odvodilo do magacina, gdje su čuvali voće i povrće.
– Nema pijace i normalno da sve poskupi – priča Milena S., penzionerka iz beogradskog naselja Karaburma. – U malim trgovinama promijenile su se cijene šargarepe i salate. Poskupjele su i banane i to na 125 dinara, kao i jabuke.
Umjesto na kamionske pijace, trgovci sada po voće i povrće idu u megamarkete i veletrgovine. Na beogradskom Kvantašu prodavci su svoje proizvode od mraze čuvali tako što su zagrijevali magacine, gdje im je roba skladištena. Pojedine kvantaške pijace, poput one u Nišu, protekle nedjelje bile su zatvorene zbog nevremena.
Lopate duplo skuplje
Kada je snijeg počeo da veje lopate su mogle da se kupe po cijenama od 500 do 1.000 dinara. Veoma brzo cijena je počela da im raste. Tako je sa većom potražnjom za ovom alatkom skočila i cijena na 1.000 do 1.500 dinara. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!