Capital.ba

Zarada i od praznih obora

29.09.2012. / 8:50

BEOGRAD, Dok farmeri svuda u Srbiji rasprodaju svoja stada, u radnjama meso svakodnevno poskupljuje.

Na stočnim pijacama cijene su iz nedjelje u nedjelju sve niže, a ponuda žive stoke je sve veća. Tako sada ovca košta kao šest kilograma svježeg mesa. Još više plaši pokolj stoke koji najavljuju svi farmeri, što bi veoma brzo moglo da isprazni i rashladne vitrine u radnjama.
I bez obzira na to što cijene na stočnim pijacama padaju, kupaca – nema. Stada danima gladuju, stočari nemaju novca za „uvoz“ sijena i žitarica iz drugih krajeva, nema ni otkupljivača, pa su mnogi prinuđeni da kolju najbolje krave, junice i ovce.

– Mliječne krave koje su koštale oko 1.100 evra, sada ne mogu da se prodaju ni za 800 evra – kaže Danilo Vukadinović iz pirotskog sela Staničenje. – Koze se prodaju za minornih 3.000 dinara, a ovce su između 4.000 i 5.000 dinara. Ukoliko se nešto hitno ne preduzme, oktobra i novembra će uslijediti neviđen pokolj stoke, koja će završiti u „peglanim“ kobasicama.
I na Pešteru traže pomoć države, jer, kako kažu, stočni fond se nikada neće oporaviti. Tamošnji stočari pravljenjem pršute pokušavaju da spasu šta se spasti može. Kako kažu – bala sijena od deset kilograma košta 2,5 do tri evra, a stoku su primorani da po kilogramu žive mjere prodaju ispod dva evra. Fehim Kurtović, predsjednik Udruženja stočara-farmera na Gornjem Pešteru, ističe da su im neophodni sijeno iz robnih rezervi ili iz uvoza, stočno brašno, kukuruz.
– Imam 400 ovaca, koje jedva preživljavaju jer nemaju šta da pasu – žali se Enver Dacić, stočar iz Bioca. – Pola stoke će morati „pod nož“ za bagatelu, dok mi stoku nudimo u bescjenje, u mesarama rastu cijene mesa. Neko na našoj nesreći dobro zarađuje, a država još sve mirno posmatra.
Na području Šapca, kukuruz je dominantna kultura i prostire se na 25.000 hektara, što je više od polovine raspoloživih oranica. Uobičajeno je da se odavde kukuruz izvozi, ali je ove godine mnogo drugačije.
– Prvo su skočile cijene stočne hrane, pa će zatim mesa, a očekujemo i probleme u proizvodnji mlijeka – kaže Petar Lončar, član Gradskog vijeća zadužen za poljoprivredu. Poljoprivrednici iz ovog kraja smatraju da će se za samo dva mjeseca, kada stoka počne da skapava od gladi, pokazati da je nestašica kukuruza „nacionalni problem“.
Država nema
U Nišu je kilogram kukuruza dostigao cijenu od 50 dinara. Uobičajeno, kilogram junadi vrijedi kao osam kilograma kukuruza, a to praktično znači da trenutno kilogram žive mjere junadi treba da staje 400 dinara – ističu tamošnji stočari i naglašavaju da je stoka upola jefitinija sada od tog „pariteta“. – Hrane već sada nema, ili joj je cijena i nepodnošljiva. Može se opstati uz subvencije države, ali ona se ne oglašava. Još malo pa zatvaram obor – kaže Biserka Petrović iz Huma kod Niša, dugogodišlji odgajivač krava. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!